Slon je majestátní zvíře aneb Největší sloni v historii

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jumbo Trainer
Jumbo Trainer

Sloni jsou majestátní. Nejtěžší a nejmasivnější suchozemští savci. Nejen jejich velikost a půvabnost fascinovala lidi již od pradávna, i sloní inteligence a zvědavost neušla zájmu člověka. Proto byli sloni chováni člověkem od dávného středověku. A i když je průměrná velikost divokých slonů vyšší než velikost v zajetí chovaných slonů, rekordmany najdeme pouze v chovech.

Colonel Joe

Zdroj: Amicidelcirco.net

Největší indický slon vůbec byl Colonel Joe. Samec narozený roku 1964, měl zajímavou historii. Narozen v Thajsku na sloní farmě se ve věku jednoho roku prodal do zoologické zahrady v Los Angeles. Odtamtud si ho zakoupil kalifornský cirkus Vargas, ve kterém byl kastrován aby se choval klidně jak ke sloním samičkám (samci jsou samotáři) tak ke chovatelům a drezérům. Po několika výstupech v dalších zoologických se roku 2002 usadil v německém cirkusu Krone. Tam zůstal až do jeho smrti v roku 2012.

Míry Colonela byly ohromné. Výška v kohoutku byla 358 centimetrů a jeho váha se pohybovala údajně kolem sedmi tun. Jeho poznávacím znamením byly téže jeho ohromné kly, jejichž délka přesahovala 180 centimetrů. Nejspíše by dorostly do ještě větší délky, ale pro pohodlný život sloního samce musely být stále zbroušené.

Colonel Joe zemřel roku 2012 ve věku 48 let.

Jumbo

Největším africkým slonem vůbec byl Jumbo, který se nejspíše narodil 1860 v Etiopii. Do dnes je Jumbo největším slonem celé historie, ještě žádný jiný chobotnatec nedorostl jeho velikosti. I on se může chlubit jedinečným a neobvyklým životem.

Zdroj: Aziaminvatat.ro

Roku 1861 se dostal do Londýnské ZOO, kde se z něj stal miláček publika. V tu dobu byl slon v Evropských zahradách zvláštností, většina diváků ještě nikdy takové zvíře na vlastní oči neviděla. V Londýně se o něj staral Matthew Scott, místní chovatel hrochů. Až do konce sloního života se o něj staral pouze on, protože se mohl ke zvířeti přiblížit i v době puberty (u slonů pojmenováno „Musth“, která se projevuje vysokou agresivitou i záměrnou zlostí).

V roce 1882 byl Jumbo i se svým chovatelem zakoupený cirkusovým vynálezcem a modulem P.T. Barnumem. V Americe se z něj stala ještě větší hvězda, byť byl úplně prvním africkým slonem v Novém světě.

Smrt Jumba byla velmi tragická. Při transportu do nového města nestihl včas vlézt do vlaku a přijíždějící lokomotiva se s ním střetla. Slon i vlakvedoucí kolizi nepřežili, Jumbo ale nezemřel hned. Podle oficiálních zpráv poslední silou objal chobotem svého chovatele než zahynul.

Těsně před smrtí byl Jumbo změřen a zvážen, a čísla jsou prostě ohromná. Výška v kohoutku činila 403 centimetrů, váha se pohybovala někde mezi 5000 a 5500 kil.

Autor: Sandro Riedmann


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články