Řád Mopslíka: Papež chtěl mopslíka zastrašit býkem. Výsledek vás překvapí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
mops
Zdroj: Karl Reichert, Public domain, via Wikimedia Commons

Pes může být symbolem přátelství, věrnosti, porozumění. Málokoho by ale napadlo, že se zrovna malý mopslík stane posvátným zvířetem, které bude provázet jeden celý řád zednářů.

Zednářství vzniklo oficiálně v roce 1717. Jedná se o mezinárodní uskupení zasvěcené společnému cíli pomocí rituálů a obřadů. Na světě ještě dnes existuje mnoho zednářských řádů, které v utajení konají svá poslání.

Hlavním cílem těchto skupin je konání dobra, zajištění rovnoprávnosti na zemi, podpoření sociálně slabších. Konkrétní cíle jednotlivých bratrstev ale nejsou známy, jelikož se jedná o utajovaná uskupení, která jsou opředena mnoha záhadami.

Řád Mopslíka byl podivný a fascinující zároveň

Ačkoli je toho i v současné době o řádech známo jen málo, z dochovaných materiálů se podařilo zjistit, že byl v roce 1738 založen řád, který se pojmenoval po mopsovi.

Ten byl navržen zednářem Clemensem Augustem z Kolína nad Rýnem. Jeho členy byli němečtí zednáři, kteří věřili, že tento pejsek je ztělesněním důvěry, loajality a vytrvalosti.

Informace hovoří o tom, že pro přijetí do tohoto řádu bylo nutné se projít před jeho autoritou po čtyřech, políbit záda soše mopslíka a až poté byl člověk oprávněn k nošení zlatého medailonu s obrázkem mopse uvnitř.

I když tyto výstřednosti možná leckoho zaskočily, na druhou stranu byl řád vlídný k ženám, což se u zednářů obvykle nestávalo, protože tehdy bývala bratrstva – jak již název vypovídá – většinou vyloženě mužská.

Papež na jejich existenci zareagoval kodexem Papežský býk

I když zednáři vychází a vždy vycházeli z víry a podle jejich přesvědčení je právě Bůh vede k tomu, aby dělali dobré skutky, pro tehdejší církev šlo o nebezpečné organizace.

Věřící považovali zednáře za seskupení lidí, kteří využívají víru k tomu, aby propagovali vlastní politická přesvědčení. Proto se papež snažil každou takovou skupinu zrušit.

Řád Mopslíka se pokusil rozpustit vydáním kodexu s názvem Papežský býk. Zda měl dojem, že symbolem tvrdohlavého zvířete zednáře zastraší, nebo se jednalo spíše o zesměšnění jejich názvu, to není dodnes jasné.

Možná stále existují. Není ale pravděpodobné, že o nich ještě někdy uslyšíme

Je jasné, že i v dnešní době existují zednářské skupiny, které plní svá poslání. Někteří zednáři se dokonce snaží prosadit základní informace o bratrstvech v médiích, aby lidé věděli, o co se jedná.

Nicméně ukazují světu pouze to nutné a svá tajemství, členy bratrstev a v podstatě všechny osobní informace nadále zachovávají v tajnosti. Je tedy dost možné, že i Řád Mopslíka dodnes přežívá někde v ústraní a pokračuje v plnění poslání svých předků.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články