Posmrtná korunovace: Vrahům manželky nechal vyrvat srdce z těla. Všechny v sále pak donutil k nechutnému činu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
PedroI
Zdroj: Escola Portuguesa (Portuguese School), Public domain, via Wikimedia Commons

Příběh velké lásky portugalského prince a krásné šlechtičny Inês končí tragicky, jako mnoho milostných příběhů. Podle legendy portugalský král Petr I. Portugalský svou paní miloval natolik, že nechal exhumovat její mrtvé tělo, aby mohla být posmrtně korunována na královnu.

Inês ze španělského rodu de Castro přišla do Portugalska v roce 1340 jako dvorní dáma Konstancie z Villen, čerstvé novomanželky portugalského prince Petra I.

Zakázaná láska

Princ se do dvorní dámy Inês bezhlavě zamiloval a o svou zákonnou manželku neprojevoval zájem, čímž ohrozil již tak slabé vztahy s Kastilií.

Kastilská šlechta byla u královského dvora utlačována, poté dokonce vyhnána a na místa rádců si Petr I. dosadil bratry své milenky Inês.

Otec prince, král Alfons IV. Portugalský, sledoval celou situaci s velkou nelibostí a vyčkával, až synova zamilovanost ke dvorní dámě opadne, což se však nestalo.

Když v roce 1345 Konstancie zemřela krátce po porodu syna Ferdinanda I., požádal Petr svého otce o povolení oženit se s Inês.

Král odmítl žádost svého syna a vyhnal Inês od královského dvora. Její vyhnanství však nezabránilo páru, aby jejich romantický vztah pokračoval.

Zdroj: Unknown author / Public domain / Wikimedia Commons

Vztahu nebylo přáno

Petr a Inês se přestěhovali do vily poblíž Coimbry a v letech 1346 až 1354 se jim narodily čtyři děti, z nichž jen tři přežily dětství. Král Alfons se s tou skutečností nemohl vyrovnat, proto v roce 1355 vyslal tři vrahy, aby milenku prince Petra zabili.

Vrazi údajně sťali nebohé Inês hlavu před vlastními dětmi. Tělo Inês bylo pohřbeno v klášteře Santa Clara v Coimbře.

Když v roce 1357 král Afonso zemřel, Petr zdědil trůn a okamžitě se pomstil. Přivedl před spravedlnost dva ze tří vrahů, které nechal popravit a následně jim vyrvat srdce z těla. Petr poté prohlásil, že se s Inês vzali tajně, proto byla právoplatnou královnou Portugalska.

Děsivá korunovace mrtvé Inês

Následně nařídil korunovat její mrtvé tělo během korunovačního obřadu. Rozkládající se tělo Inês bylo oblečeno do královských šatů, na její hlavu byla umístěna koruna a Inês byla usazena na trůn vedle Petra v katedrále v Coimbře.

Po korunovaci nařídil král Petr I. přítomným šlechticům, aby mrtvé královně políbili ruku.

Po obřadu bylo tělo Inês převezeno do kláštera Alcobaça a uloženo do hrobky s její podobiznou.

I když se posmrtná korunovace jevila strašidelně, zdála se praktická z důvodu legitimizace dětí Petra I. a Inês jako právoplatných dědiců portugalského trůnu.

Autor: Adéla Vocetková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články