Pod plnovousem pohádkového Krakonoše se skrývá legenda. Svůj charismatický výraz si zachoval i před smutným koncem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Krakonos
Krakonos

Do paměti diváků se neodmyslitelně zapsal jako spravedlivý Krakonoš z večerníčku Krkonošské pohádky. Herec František Peterka by letos oslavil 98. narozeniny. Zavzpomínejte s námi na jednoho z nejvýznamnějších českých herců minulého století.

Místo herce vzpěračem

František Peterka pocházel z Prahy, kde vystudoval obchodní školu a poté herectví na Pražské konzervatoři. Učení mu ale k srdci moc nepřirostlo a ve škole nebyl žádným premiantem.

Od mládí sportoval, jeho snem bylo stát se učitelem tělocviku, a hlavně slavným olympionikem ve vzpírání. Po dokončení studia začal pracovat jako úředník v pojišťovně, ale stále doufal, že ho bude živit vzpírání.

Tréma byla jeho nepřítel

Své první divadelní angažmá získal v Uherském Hradišti, poté působil v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Říkal o sobě, že je velký trémista, což ale nikdy nebylo na jevišti poznat.

Měl velkou výhodu před ostatními herci, a to byla jeho paměť. Text hlavní postavy se dokázal naučit za jediný den, což bylo pro jeho kolegy nepochopitelné.

Upozornil na sebe vypracovaným tělem

První velká filmová role na sebe nenechala dlouho čekat. Ve snímku Černý prapor o cizinecké legii si Peterka zahrál svlečený do půl těla, vynikla tak jeho vysportovaná figura ze vzpírání a získal mnoho skalních fanynek.

Po premiéře se nabídky na další role jen hrnuly. Nezapomenutelné jsou postavy ve filmech Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Zítra to roztočíme, drahoušku…!, Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Co je doma, to se počítá, pánové.

Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Krakonošem napořád

Natáčení Krkonošských pohádek bylo pro herce Peterku velmi náročné, jelikož měl v tu dobu angažmá v libereckém divadle a do Prahy musel dojíždět.

Dojíždění se však vyplatilo, v té době jediný hraný večerníček se těšil velké divácké oblibě.

Mezitím se František Peterka objevil i v jiných dětských seriálech, jako jsou například Pan Tau či Arabela, kde ztvárnil postavu Fantomase.

Nehoda a bolestivá léčba

V roce 2001, když mu bylo 79 let, ho potkalo velké neštěstí. Když byl na procházce, srazilo ho auto a přelámalo mu obě nohy. Několik dalších let strávil po nemocnicích.

Absolvoval více než třicet operací a bohužel propadl těžkým depresím. Naštěstí ho sport a cvičení přivedly zpátky do života. Zemřel v listopadu roku 2016 v úctyhodném věku 94 let.

Autor: Adéla Vocetková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články