Neobvyklý závod: Jak dopadne, když se utká člověk se pštrosem?

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
pstros
pstros

Člověk se vždy měřil se zvířaty, aby ukázal, že vskutku je mistrovským dílem evoluce. Ať už gladiátorské boje ve starém Římě nebo býčí zápasy ve Španělsku, pokaždé se jedná o krutý boj člověk vs. zvíře.

Televizní stanice BBC udělala z fascinace těchto popravdě nerovných soubojů vlastní pořad (Sport Science), ve kterém se pustili nejlepší sportovci do individuálních soubojů proti zvířecím rekordmanům – tentokrát ale bez toho, aby skončil souboj smrtí jednoho z účinkujících. Mimo jiné se ve pětidílné řadě představil Dennis Northcutt, hráč amerického fotbalu a tím pádem silný sprinter. Jeho soupeř ve běhu na 40 metrů: Dospělá samice pštrosa dvouprstého.

1. závod

Zdroj: 123RF.COM

Aby mohl Northcutt absolvovat zajímavý závod v bezpečí a bez risika možného střetnutí s pštrosicí, byl nelétavý běžec ve vlastním výběhu, oddělený od sportovce vysokým plotem. To ale mělo za následek, že Northcutt, který věděl, že jde o závod a tím pádem samozřejmě ihned vystartoval co nejrychleji směrem k cílové pásce, vyhrál s hodně velkým náskokem.

Pštrosice se prostě nesnažila. Pštrosi jsou zvířata, která využívají rychlý běh pouze za účelem útěku, nikoli jako útok nebo jen tak ze srandy. Neviděla tedy důvod ztrácet energii a běžet co nejrychleji toho je schopná. Northcutt byl v cíli během 4,75 vteřin, takže běžel zhruba 30 km/h, přičemž si pštrosice pomalu pochodovala rychlostí 22 km/h.

Je jasné, že se to nedá brát jako relevantní výsledek. Proto se rozhodli závod zopakovat, tentokrát ale běželi oba vně výběhu.

2. závod

Zdroj: 123RF.COM

Druhý závod proběhl úplně jinak než ten první. Sice ještě pořád šlo o to, dostat se co nejrychleji do 40 metrů vzdáleného cíle, nyní ale startovali Northcutt a pštrosice přímo vedle sebe. Následovala biologicky očekávaná a vědecky předpovídaná běžecká bitva. Tím, že se pohyboval americký fotbalista přímo za zvířetem, měla pštrosice pocit, že jí někdo pronásleduje. Aby „predátorovi“ uprchla, zrychlila během několik chvilek na více než 70 km/h – nedosažitelné pro Northcutta.

Tím se dokázalo, že co se týče rychlosti, nemáme proti pštrosovi šanci. Pokud zrovna nesedíme v autě. Pak ano.

Autor: Sandro Riedmann


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články