Největší žraloci, kteří kdy byli uloveni

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Carcharodon carcharias
Carcharodon carcharias

Lidé odjakživa obdivovali ladnost a efektivitu žraločích těl. Tito dokonalí predátoři vždy vzbuzovali u příslušníků mořských národů velký respekt, který je dnes rozšířen na celý svět. I my dnes dobře chápeme, že žralok je tím skutečným králem moří.

A protože lidé přirozeně milují soutěžení, na struny naší představivosti nám brnká otázka, jaký že ulovený žralok byl ten úplně největší a nejděsivější. Zdánlivě nevinná otázka je k zodpovězení nicméně poměrně složitá a vyžaduje poctivou porci hledání a vyhodnocování dostupných údajů.

Žraločí Babylon

Předci dnešních žraloků brázdili světové oceány již před 400 miliony let, v době, kdy na souši teprve začínali svoji vládu dinosauři. Jedná se o evolučně mimořádně úspěšnou skupinu živočichů, která v dnešní době čítá na 450 různých druhů lišících se navzájem svojí velikostí i způsobem života. Největším druhem žraloka je potom žralok obrovský, který dorůstá velikosti až 12 m a hmotnosti okolo 19 tun, jedná se však o mírumilovného tvora živícího se planktonem a nenaplňuje tak naši představu vrcholového predátora.

Zdroj: Fallows C, Gallagher AJ, Hammerschlag N (2013) / CC-BY 2.5

I proto je třeba říci, že následující žebříček je sestaven pouze z kapitálních úlovků velkých bílých žraloků, které Steven Spielberg ve svých Čelistech tak nespravedlivě zredukoval na krvežíznivá monstra. Těmi rozhodně nejsou, přesto jsou to právě oni, ke kterým oprávněně chováme největší respekt.

Rekordní úlovky

Zdroj: Geckochasing / CC-BY-SA 3.0

Při pátrání po největších žralocích, kteří kdy byli uloveni, je třeba rozlišovat mezi úlovky oficiálně ověřenými a těmi, o kterých přímý důkaz nemáme. Chceme-li zůstat v rovině striktně exaktní, bude náš žebříček vypadat následovně:

  1. 6.1 m dlouhý žralok ulovený v roce 1983 u břehů ostrova Prince Edwarda v Kanadě
  2. Opět 6.1 metrů dlouhý žralok, opět ulovený v Kanadě, konkrétně u Albertonu
  3. Přesně 6 metrů dlouhý „velký bílý“ vylovený z moře v roce 1987 u Ledge Point v Austrálii

Popustíme-li uzdu fantazii a rozhodneme-li se věřit rybářům, kteří svým úlovkům – přiznejme si – občas nějaký ten metr rádi přidají, pak získáme ještě impresivnější seznam:

  1. 11.27 m dlouhý obr z třicátých let ulovený rybáři u New Brunswicku v Kanadě
  2. 10.97 m velký žralok z roku 1870 vylovený u Port Fairy v jižní Austrálii
  3. Evropský zástupce mezi největšími žraloky, 7.13 m dlouhý žralok, který padl v roce 1987 za oběť rybářům z Malty

Ať už je v případě druhého žebříčku pravda jakákoliv, je nepochybné, že velký bílý žralok může dorůst opravdu úctyhodných rozměrů, ani ty ale nejsou nic v porovnání s rozměry jednoho z jeho předků, pravěkého megalodona, který dorůstal délky až 18 m.

Autor: Martin Straka


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články