Nejšpinavější muž světa se po déle než půl století vykoupal. Brzy nato onemocněl a zemřel

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
amou haji
Zdroj: Profimedia

V 94 letech zemřel muž z Íránu jménem Amou Haji, který byl mediálně známý jako nejšpinavější člověk na světě. Žil v jižní provincii Fars ve vesnici Dejgah, kde i 23. října naposledy vydechl, uvedl The Kashmir Monitor. Svou přezdívku si vysloužil neuvěřitelnými více než padesáti lety, kdy se ani jednou neumyl. Okolnosti jeho smrti jsou velmi zvláštní.

Amou Haji, o kterém vznikl v roce 2013 i dokument „Strange Life of Amou Haji“, který pojednává o jeho podivném životním stylu, trpěl podivným strachem z koupání. Myslel si, že když se vykoupe, mohl by onemocnět.

Měl strach z koupele

Vydržel takto více než půl století, a to mělo za následek, že kůže na celém jeho těle byla pokrytá hmotou ze sazí, hnisu a špíny.

Vesničané, kteří žili v jeho blízkosti, se ho několikrát snažili neúspěšně přesvědčit, aby se umyl, muž ale zarputile odmítal. Neměl žádnou rodinu, a snad i proto měli vesničané a známí potřebu se o něho postarat.

Péče jeho okolí se mu možná nakonec stala osudnou

Dokonce mu často nabízeli i jídlo, kterého sám moc neměl, žil totiž na skládce. Pouze ve velmi špatném počasí využíval přístřešek, který mu vesničané postavili. Jídlo od nich ale většinou odmítal, raději se živil odpadky ze skládky, nechtěl nikomu nic dlužit, chtěl být soběstačný. Jeho oblíbeným jídlem bylo prý maso z mrtvého dikobraza.

Amou Haji byl silný kuřák, na tabák ale samozřejmě peníze často neměl, podle jeho okolí vykouřil všechno, co mu přišlo pod ruku. Někdo dokonce tvrdí, že kouřil i sušené zvířecí výkaly. Existuje několik fotografií, na kterých je zachycen s několika zapálenými cigaretami naráz, píše BBC.

Péče okolí ale dospěla tak daleko, že se před několika měsíci podařilo Hajiho přinutit ke koupeli. O tom informovala agentura Irna a vypadá to, že onemocněl brzy po svém prvním umytí po tak dlouhé době. Tato nemoc se s největší pravděpodobností stala i tím, co si nakonec vyžádalo jeho život.

Zdroj: The Kashmir Monitor, BBC, USA Today News

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články