Nejslavnější vražedný dům je na prodej za horentní sumu. Neuvěříte, jaká zvěrstva se tam děla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dum bordenovych
Zdroj: 1892 image, Public domain, via Wikimedia Commons

Někteří lidé by dali všechno za to, aby se mohli podívat na děsivá místa, kde se staly vraždy či která jsou nějak jinak spojena s kriminálními případy. Co byste ale řekli tomu mít šanci dokonce koupit sídlo jedné z nejslavnějších vražedkyň Nové Anglie?

Lizzie Bordenové bylo třicet dva let, když se pravděpodobně dopustila vraždy obou svých rodičů. Matku udeřila sekerou celkem čtyřicetkrát, poté se zbavila stejným způsobem i svědka celé události – svého otce.

Motiv zůstal nejasný. Nikdo po něm vlastně ani nepátral, protože po krátkém vyšetřování byla Lizzie zbavena jakéhokoli podezření. Ptáte se, jak je to možné?

Kontakty a peníze zmohly mnoho

I když dnes historici tvrdí, že Lizzie byla s největší pravděpodobností vražedkyní dvou osob, nikdy za ni nebyla oficiálně označena tehdejšími úřady. Sama totiž ohlásila, že v jejich rodinném domě někdo vraždil.

Podle své výpovědi přišla domů a našla již znetvořená těla na podlaze. I když se tomu málokomu chtělo věřit a důkazy hovořily jasně proti dceři obou zemřelých, nakonec byla zproštěna viny.

Roli mohlo hrát více věcí. Lizzie byla bohatá, pocházela z dobré rodiny, navíc byla místní a bělošského původu, bylo proto snadnější hodit vinu na nějakého přistěhovalce s jinou rasovou identitou.

Pravděpodobně ale především peníze a známosti na dobrých místech pomohly Lizzie Bordenové uniknout trestu. I se svou sestrou se nakonec přestěhovala do jiného města, aby začala nový život.

Sídlo Bordenů se stalo muzeem

V posledních letech sloužil dům, kde se v roce 1892 tato strašlivá událost stala, jako muzeum. Lidé zajímající se o historii rodiny Bordenů a o vraždu samotnou se sem chodili dívat na exponáty a poslouchat příběhy o tom, jak tehdy probíhalo vyšetřování vraždy.

A zájemců bylo překvapivě mnoho. Jen v roce 2019 bylo v domě provedeno více než 19 000 prohlídek. Návštěvníky přitom nejvíce zajímala právě místnost, kde to celé začalo – kde byla zavražděna Lizziina matka.

K domu patří i stodola a pozemky

Realitní kancelář, která v současné době dům vlastní, o něj již dále nemá zájem. Proto se ho rozhodla prodat. A to včetně přilehlé stodoly, pozemků, a dokonce i včetně webových stránek a možnosti podnikání s domem jako s muzejním objektem.

Objevilo se několik spekulací, proč by se chtěl někdo zbavit domu, který tolik vydělává. Lidé vymýšleli teorie, že se majitelé bojí duchů, nebo že se v domě dějí jiné strašidelné věci.

To se ale nakonec nepotvrdilo, vypadá to zkrátka, že majitelé domu chtějí pouze odejít do důchodu a přenechat výdělky někomu dalšímu. Kromě toho si prodejem vydělají tolik, že budou mít do smrti o šťastný život postaráno.

Cena domu se vším všudy je totiž dva miliony amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba čtyřicet miliard českých korun. A to je podle nás opravdu krásná částka za dům, ve kterém se před lety vraždilo.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články