Nejslavnější sochy a monumenty světa ukrývají symboly, vzkazy či komnaty. Tajemství skrývá socha Davida i Krista Spasitele

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Socha Svobody
Zdroj: Profimedia

Patří mezi nejznámější sochy naší planety a vy si myslíte, že o nich víte všechno. Ve skutečnosti ale skrývají tajné zprávy, o kterých nemáte tušení. V následujícím článků vám pár těchto tajemství poodhalíme.

Ať už osobně, nebo jen na fotografii či ve filmu, většinu z těchto soch jste již určitě viděli.

Socha Davida

Tato více než čtyřmetrová socha, jejímž autorem je Michelangelo Buonarroti, patří mezi jedny z nejznámějších soch vůbec. Socha ukazuje pastýře Davida, který se připravuje na boj proti Goliášovi.

Dle některých odborníků je však v rámci sochy ukryta zbraň známá jako „fustibal“. Tato zbraň dokázala vystřelit projektil až do vzdálenosti přibližně 183 metrů.

Tuto zbraň má držet David ve své pravé ruce. Jedná se pouze o teorie, které se však opírají například o dostupné skici da Vinciho, ve kterých se nákresy „fustibalu“ objevují.

Další zajímavostí jsou pak oči sochy. Každé se totiž dívá jinam. Levé oko směřuje přímo na diváky, zatímco pravé se kouká do dálky za ně. Dle odborníků je to ale záměr, aby oči působily z obou stran co nejpůsobivěji.

Socha Krista Spasitele

Socha, která se nachází v Rio de Janeiru v Brazílii, je považována za jeden z nových divů světa. Stavba sochy, která je vysoká 39,6 metrů, skončila v roce 1931. Je postavena ze železobetonu, ale z dálky působí hladkým dojmem.

Pokud však přijdete blíže, tak si všimnete, že je pokryta trojúhelníkovými dlaždicemi, kterých je na soše neuvěřitelných 6 milionů. Tyto dlaždice lepily na lněnou látku dobrovolnice a právě ony měly na destičky psát své vzkazy a přání.

„Napsala jsem na mastkové kameny mnoho přání… Jsou tam nahoře,“ uvedla jedna z žen jménem Lygia Maria Avila.

Socha Svobody

Socha Svobody stojí na svém místě již od roku 1886 a hlídá obyvatele New Yorku. A za tu dobu už mnoho lidí zapomnělo, proč stojí uprostřed zlomených okovů.

Příběh těchto okovů začíná u muže jménem Édouard de Laboulaye. Ten po skončení otroctví přišel s myšlenkou, že by socha Svobody mohla být i oslavou konce otroctví. Proto má u nohou okovy.

Černošské komunity však tento symbol nikdy nepřijaly s velkým nadšením, a tento symbol tak zapadl v historických knihách.

Mount Rushmore

Toto obrovské sousoší v sobě skrývá tajnou komnatu, která se nachází za vlasovou linií Abrahama Lincolna. Autor sousoší, Gutzon Borglum, zde vytvořil dveře, které vypadají jako brána do egyptské hrobky.

„Na stěnách této místnosti by měl být vyříznut doslovný záznam početí naší republiky,“ vysvětlil své záměry autor s tím, že si zde představoval vystavené nejdůležitější dokumenty americké historie.

Zemřel však dříve, než stihl svůj záměr dokončit, a jeho rodině se teprve v roce 1998 podařilo docílit toho, aby zde byly zveřejněny alespoň důležité informace o stavbě a kopie dokumentů.

Washingtonův monument

Patří mezi nejvíce diskutované památky v oblasti zednářského hnutí. Právě na tomto monumentu má být několik symbolických znaků zednářů.

Jedním ze znaků, který je nejvíce viditelný, je hliníková pyramida na vrcholu monumentu. Na kovové špičce jsou totiž vyryta významná data a jména.

Na východní straně pomníku, která je zarovnána s vycházejícím sluncem, je vyryta latinská fráze „Laus Deo“ , což v překladu znamená „Chvála Bohu“. Dle mnoha konspiračních teorií má však být monument plný dalších zednářských symbolik a znaků.

Zdroj: Grunge, Reader´s Digest

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články