Mužská menopauza: Není tak dobře rozeznatelná jako ta ženská a může nadělat velkou paseku

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
muz deprese
Zdroj: Shutterstock

Když se řekne menopauza, každý si dokáže představit, co to asi u žen znamená. Že ale něčím podobným mohou procházet i někteří muži, to zatím zůstává pro většinu tajemstvím. A dokonce i pro ty muže. Pro ně může být tohle životní období a snášení různých symptomů ještě o to těžší, že netuší, s čím se vlastně potýkají. Jde o takzvanou andropauzu.

Víc si dokážeme představit, když se řekne krize středního věku. Muži si v určitém věku začnou často uvědomovat, že život není nekonečný a že už mají „nejlepší léta za sebou“. Můžou potom chytat takzvaný druhý dech, přestanou se zajímat o rodinu a snaží se dohnat to, co ještě v životě nestihli.

Symptomy mužské menopauzy

Mužská menopauza je ale mnohem přesnější a více vysvětlující pojem. Podle webu Askmen jsou nejhlavnějšími symptomy problémy se spánkem, změny nálad nebo náhlý nezájem o sex, únava nebo i vzteklost. K andropauze dochází nejčastěji mezi 40. a 50. rokem života.

Na rozdíl od žen nejde tak dle některých o biologický jev způsobený hormony. Ženská menopauza je způsobena koncem menstruování, a tím pádem možnosti se rozmnožovat. Z toho důvodu ne všichni experti z lékařských oborů považují andropauzu za něco, co opravdu existuje.

Co může mužům v menopauze pomoci

Dr. Clive Morrison je jedním z těch, kteří se přiklánějí na stranu mužské menopauzy. „Mužská menopauza není prostě tak dobře rozeznatelná jako ta ženská. Je to z několika důvodů, z nichž jeden je, že se to neděje z pravidla všem mužům, ale pouze některým. Navíc dodnes nevíme, proč se to vlastně mužům děje. Mužskou menopauzu si lidé často pletou se ztrátou chuti k sexu, která přijde v určitém věku, ve skutečnosti je to ale jen jeden z mnoha symptomů.“

S většinou symptomů se dá jednoduše vypořádat. Hlavní je dostatek pohybu, zdravý životní styl a dostatek spánku.

Podle názorů některých lékařů ale může být andropauza způsobena nedostatkem hormonů, tedy testosteronu u mužů. Proto někteří experti nazývají mužskou menopauzu syndromem nedostatku testosteronu a jako léčbu doporučují testosteronové injekce.

To ale není v mnoha směrech výhodné, už jenom kvůli vysoké ceně těchto injekcí. Navíc když tělo přijímá testosteron z jiného zdroje, přestane si ho samo vyrábět, a tím pádem je takový muž zavázán k injekcím až do konce života.

Zdroje: Askmen, National Library of Medicine, National Library of Medicine

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články