Muž s roztrženým obličejem: Styděli se za něj i vlastní rodiče. Nakonec se oženil a vydělával spoustu peněz

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Durks Bill
Zdroj: Profimedia

Bill Durks trpěl vrozenou vadou, která velmi negativně ovlivnila jeho vzhled. Jeho obličej vypadal, jako kdyby byl uprostřed roztržený. Děti se ho bály a rodiče se za něj styděli. Proto se chlapec rozhodl chopit své šance a odešel k cirkusu, kde se nejen proslavil, ale také našel lásku.

Bill se narodil 13. dubna 1913. Jeho rodiče byli chudí farmáři, oba byli ale zdraví. Když se jim narodil malý syn, byli v šoku. Chlapec totiž trpěl takzvanou frontonazální dysplazií.

Jedná se o malformaci, ke které dochází ještě v děloze. Obě poloviny obličeje dítěte nedokážou správně srůst. Následkem toho vzniká rozštěp. Malý Bill měl také srostlá víčka, která museli lékaři chirurgicky otevřít.

Místo ve škole byl schovaný doma

V Billově případě vedl rozštěp od horního rtu až k čelu. Následkem toho neměl dobře srostlá ústa, a špatně se mu tak komunikovalo. Jeho nos byl rozdělen na dvě poloviny a uprostřed byla značná mezera, která vedla až k čelu.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že pro lidi z počátku 20. století to byl značný šok. Rodiče se rozhodli syna neposílat do školy. Částečně z obavy, že by ho děti nepřijaly, a také proto, že se za něj oni sami styděli. Chlapec tak zůstal negramotný, neboť rodiče neměli peníze na soukromého učitele.

Návštěva panoptika mu změnila život

Jednoho dne přijela do města pouť, na kterou se šel mladík podívat. Součástí byla i takzvaná freak show, tedy něco jako panoptikum.

Když ho zaměstnanci viděli, okamžitě se ho snažili přesvědčit, aby se vydal na cestu s nimi. Vzhledem k tomu, že Bill neměl příliš dobré rodinné zázemí a doma ho čekala jen práce na poli, rozhodl se jet.

Dvě tváře i třetí oko

Nejprve vystupoval pod jménem „Muž dvou tváří“. Postupem času pak přidal další prvek a stal se z něj „Tříoký muž“. Třetí oko přirozeně nebylo pravé, on sám si jej maloval do mezery, kterou měl na čele. Údajně na to ale nikdy nikdo nepřišel, neboť se diváci příliš báli podívat se mu pořádně do tváře.

Vzhledem ke svému dětství byl mladík zamlklý introvert. Jeho negramotnost mu navíc znemožňovala číst si smlouvy, které uzavíral v kočovných společnostech. Často se tak stávalo, že ho jeho nadřízení využívali a vykořisťovali.

Našel si kamaráda i manželku

Díky své bezelstné povaze brzo navázal přátelství s ostatními účinkujícími z panoptika. Velké přátelství jej pojilo s Melvinem Burkhartem. Ten se stal jeho mentorem. Naučil ho, jak jeho vystoupení lépe prodat, jak komunikovat s publikem i se zaměstnavateli. Dokonce ho naučil číst.

Byl to on, kdo ho představil jeho budoucí ženě Mildrid. Ta vystupovala jako „Žena s aligátoří kůží“, neboť trpěla ichtyózou, při které dochází k enormnímu ztlušťování pokožky. S Billem se nejprve přátelili, nakonec se do sebe zamilovali a vzali se.

Vystupoval až do smrti

Spolu i nadále vystupovali a rozhodně se jim nevedlo špatně. Bill si měl přijít údajně na 100 dolarů týdně, což by bylo v současné době asi 800 dolarů, tedy kolem 17 tisíc korun týdně.

Jeho žena zemřela v roce 1968. Bill, ač zlomený žalem, dál pokračoval ve vystupování. Zemřel roku 1975, když mu bylo dvaašedesát let.

Zdroj: Thehumanmarvels.com, Icantbelieveitsnonfiction.com, Sideshows.fandom.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články