Marilyn vos Savant: Žena s nejvyšším IQ na světě v 10 letech překonala očekávání své rodiny i vědců

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mozek
Zdroj: Shutterstock

Možná jste si už párkrát v životě sami o sobě pomysleli, že jste chytří. A i když to možná ve vašem případě byla pravda, nejspíš jste se zdaleka nepřiblížili svým IQ k americké spisovatelce a vysokoškolské učitelce Marylin vos Savant. Ta se totiž zapsala do Guinnessovy knihy rekordů jako žena s nejvyšším IQ na světě.

Marilyn vos Savant se narodila v roce 1946 do rodiny chudých horníků. Její původ je německý, italský, československý a rakouský. Uvádí se dokonce, že je potomkem fyzika a filozofa Ernsta Macha. Už v dětství vynikala v některých oborech.

Už jako malá ovládala vyšší matematiku, psát se naučila v pouhých 4 letech a zajímala se o přírodovědu. Když jí bylo 10 let, rodiče se rozhodli nechat ji podstoupit testy inteligence. Vnímali, že je jejich dcera jiná a chtěli si být jisti. Výsledky byly překvapivé.

Učená osoba

Server All that is interesting uvádí, že prarodiče z obou stran měli překvapivě stejné příjmení. Babička z otcovy strany se jmenovala Savant, babička ze strany matčiny zase vos Savant, což v překladu znamená učenou osobu. Je tohle pouze náhoda?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gray Quotation (@grayquotation)

Poté, co podstoupila Marilyn testy inteligence, rodiče si rozhodně nemysleli, že jde o náhodu. Už v deseti letech totiž prokázala, že má IQ 228. Podle Science ABC přitom měly testy odhalit to, zda je nadprůměrně inteligentní, tedy zda má inteligenční kvocient vyšší než 145.

Očekávání Marilyn mnohonásobně překročila. Dívka byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Prošla přitom ne jedním testem, ale hned několika, a inteligence u ní byla zkoumána jak z hlediska matematiky a logiky, tak i z hlediska kreativního myšlení.

Stala se spisovatelkou a učitelkou

Jako malá byla nejlepší pravděpodobně v matematice. I když ale byla přirozeným talentem, nikdy jí tento obor příliš nebavil. Jelikož se hodně zajímala také o psaní, rozhodla se později projít vzděláním v tomto směru a stala se spisovatelkou.

Lidé od ní očekávali, že nastoupí na nějakou vyšší univerzitu, bude se věnovat vědě, využije svou inteligenci pro vyšší dobro. To ale nebyly nikdy její plány. A když se v pubertě rozhodla věnovat psaní, rodina ji v tom podporovala.

Nakonec ale přece jen něco světu Marilyn vos Savant předala. Stala se z ní profesorka na univerzitě, kde předávala nějaký čas své znalosti studentům. Dnes je ženě s nejvyšším IQ na světě 76 let a užívá si zaslouženého důchodu. Příležitostně se však stále věnuje vyučování studentů.

Zdroj: Science ABC, All that is interesting, Twisted Sifter, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články