Live Action Motor Show aneb Hollywood bez efektů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Live action 2
Live action 2

Každý správný akční film potřebuje rychlá auta, výbuchy a několik tun zničeného železa. A i když se tyto filmové efekty čím dál tím častěji vyrábí v počítači, sem tam se ještě pořád využijí kaskadéři, kteří umí zničit auto takovým způsobem, aby byl režisér uchvácen finálními snímky. Komu se ale nechce prohledávat archivy v Hollywoodu, aby našel tu hrstku filmů kde se efekty nevytvořily pomocí CGI, ten může i navštívit Live Action Motor Show, která v létě cestuje po Evropě.

1. polovina dvouhodinové show

První hodinu odstartuje profesionální americký kaskadér ve svém, motorově mírně upraveném, autě, se kterým ukazuje drifty, extrémní zrychlení a riskantní artistické kousky. Mezi ně patří například dokonalé driftování s kolegou na střeše nebo na kapotě auta, ale i jízda po dvou kolech – tu taktéž ukazuje s kolegou, ale ne na střeše, nýbrž v druhém, rovněž pouze na dvou kolech jezdícím, autě.

Zdroj: Archiv Sandro Riedmann

Drifty, kaskadéři i zrychlení na krátké trase se odehrává přímo před diváky: neexistuje totiž žádná tribuna. Židle pro diváky se nacházejí na stejné úrovni jako auta, může se tedy stát, že zažijete vzplanutí pneumatik pouze metr od svých nohou. Nebezpečné to ale není: Řidiči mají svá auta vždy pod kontrolou.

První polovinu uzavře opět americký kaskadér s trojitým saltem auta. Při tom ukazuje jak může být nebezpečné najet rychlostí pouhých 40 kilometrů za hodinu na obrubník.

2. polovina dvouhodinové show

Zdroj: Archiv Sandro Riedmann

Na počátku druhé hodiny ukazuje švýcarský profík artistiku na motorce. Při tom se dozvíme, že existuje opravdu hodně možností jízdy na motorce. Poté ale začíná to, co chce vidět skoro každý – nekompromisní zničení starých aut. Pořádnou neplechu nadělá několikatunový Monster truck, pojmenovaný „The beast“. Když přejede „zvíře“ obyčejné auto, nezbude z auta nic víc než kus rozmačkaného železa. Zvuk monstrózní mašiny se podobá hudbě pro každého milovníka velkých aut, silných motorů a majestátních vozidel.

Jenže úplně jedno, jak zajímavá je artistika na motorce, jak vzrušující je kaskadérská jízda nedaleko vlastního těla a jak epický je Monster truck, finále celého výstupu se nachází na úplně jiné úrovni. Show končí spuštěním ještě většího a ještě těžšího Monster trucku (pojmenovaný „Destructor“) na pyramidu tří aut z čtyřiceti metrové výšky. Asi je jasné, že z aut nic moc nezbude. Vidět, slyšet a poznat sílu gravitace a destrukci železa z neprostřední blízkosti je jedinečný zážitek.

Autor: Sandro Riedmann


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články