Lidská housenka: Svým zjevem děsil diváky. Jeho postižení ho živilo 40 let a přineslo mu neskonalou slávu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
princ radian
princ radian

Po světě se proslavil mnoha přezdívkami, z nichž nejznámější je zaručeně Lidská housenka. Není zcela jasné, jaké bylo jeho skutečné jméno, před publikem ale vystupoval jako Princ Radian.

Muž bez rukou a nohou svým vzhledem možná na první pohled vždy publikum vyděsil, nakonec se mu ale dostalo potlesku za to, co všechno bez svých končetin dokázal.

Měl rodinu, žil normální život

Ačkoli se Princ Radian narodil s tělesným postižením, byl podle všeho schopen žít běžný život. O jeho dětství toho sice není příliš známo, z pozdějšího života ale vyplývá, že dokázal spoustu věcí, které dělali „normální“ lidé.

Našel si ženu, která mu postupem času porodila čtyři zdravé děti, tři dcery a jednoho syna. Radian se věnoval jazykům, mluvil plynně anglicky, francouzsky i německy.

Když se později přestěhoval kvůli vystupování do Spojených států, rodina ho následovala.

Stal se hadím mužem

Se svým neobvyklým vzhledem v cirkuse rychle zazářil.

Kromě přezdívky Lidská housenka mu přibyla ještě další: Hadí muž. Kdykoli se objevil před davy diváků, nadšení se všem zračilo v očích.

Nejprve sice jeho podivný vzhled bez končetin všechny vyděsil, ale když jim Princ ukázal, co všechno je schopný bez rukou a nohou dokázat, odměnili ho diváci potleskem.

Jeho nejvýznamnějším číslem bylo představení, během něhož si sám ústy smotal cigaretu, podržel v nich krabičku zápalek, jednou z nich škrtl a sám sobě cigaretu zapálil. Dokázal se ale mimo jiné i oholit.

To prováděl pohyby vlastního těla vůči žiletce připevněné na kusu dřeva. Ale nejen tímto dokázal Princ Radian, že se o sebe dokáže postarat.

I když je to téměř neskutečné, žil spokojený život a málokdy byl závislý na druhých.

Cirkus ho živil 40 let

Pod vedením P. T. Barnuma, slavného vlastníka cirkusu, působil se svou show více než čtyřicet let. Vždy za podpory své rodiny. Poslední vystoupení provedl 19. prosince 1934.

Jen pár hodin po jeho ukončení zemřel ve věku šedesáti tří let. Oficiální příčina jeho smrti byla určena jako selhání srdce.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články