Leonardo da Vinci: Studie mu hází klacky pod nohy. Zlí jazykové zveřejnili, co údajně stálo za jeho genialitou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
daVinci
daVinci

Jméno Leonardo da Vinci je slavné po celém světě. Italský umělec žijící na přelomu 15. a 16. století se proslavil především svým známým portrétem Mona Lisa. Jeho genialita však zůstala mnohým trnem v oku.

Malíř, sochař, architekt, přírodovědec a hudebník byl předním představitelem renesanční malby a mnoha dalších oborů. Podílel se mimo jiné na zdůrazňování zvířecích práv.

Ačkoli se věnoval mnoha činnostem, jeho hlavní předností bylo právě malířství. Málokdo ale dnes ví, že na jeho umění se mohla podepsat oční vada, kterou trpěl. Jeho genialita však zůstala mnohým trnem v oku.

Špatně zarovnané oči mohly mít velký vliv

Jistá studie tvrdí, že za da Vinciho talent mohla oční vada. Autorem studie je Christopher Tyler, profesor na Londýnské univerzitě, který zkoumal da Vinciho dílo.

Na základě toho došel k závěru, že umělec mohl trpět problémy, díky kterým se vlastně stal tak slavným. Tyler si všiml, že spousta obličejů na da Vinciho dílech má oči daleko od sebe.

Tyler přezkoumal dostatek obrazů na to, aby si svou teorii potvrdil. Převedl své měření na papír a dokázal, že Leonardo da Vinci skutečně mohl mít vadu zvanou přerušovaná exotropie. Ta mu měla umožňovat vidět lépe stíny a hrany obrazů.

Trojrozměrné tvary tak podle všeho byly pro da Vinciho hračkou a hloubky a tónování viděl úplně jinak než většina ostatních umělců. Je tedy možné, že i když trpěl nemocí očí, právě díky tomu se stal slavným.

Nebyl jediným malířem, který měl oční problémy

Exotropie je postižení očí, které spadá pod nemoc s názvem strabismus. Ta se projevuje tím, že obě oči nesměřují pohledem ke stejnému bodu, a dochází tak k šilhání.

Ne vždy ale musí být šilhání tak viditelné, takže je možné, že si za da Vinciho života nikdo nevšiml, že by mohl mít oční vadu. Ovšem možné je, že si toho kdekdo všiml, jen tomu za jeho dob nepřidával žádný význam.

Vzácná forma postižení, kterou měl da Vinci, se podle všeho vyskytuje pouze u jednoho procenta populace. Přesto nebyl jediným umělcem, který trpěl nějakou oční vadou.

Mezi další slavné malíře se špatným zrakem patřili například Pablo Picasso, Rembrandt nebo Edgar Degas. Ani u jednoho z nich se ale nepotvrdilo, že by jejich vada měla něco společného s jejich talentem.

Zda byl da Vinci génius s neuvěřitelným talentem, nebo mu pomohla jeho oční komplikace, se nikdy nedozvíme. Pravdou ale je, že jeho díla nás ovlivňují dodnes a Mona Lisa je bezkonkurenčně jedním z nejznámějších obrazů na světě.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články