Kontaminace řek, moří a oceánů kokainem může mít fatální následky. Devastuje vodní živočichy

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Kontaminovane reky
Kontaminovane reky

O tom, co nepatřičného lze najít v řekách, mořích a oceánech se v současnosti hodně hovoří. Dnes a denně vídáme v televizi záběry znečištěného vodstva. Kontaminace vším možným – plasty, léky, drogami, chemikáliemi a ropnými produkty počínaje a komunálním odpadem konče neohrožuje jen vodní živočichy, ale následně i život celé planety.

V posledních letech zkoumají vědci dopad drog na vodní faunu. Evropské studie zjistily přítomnost kokainu v mnoha evropských řekách, mimo jiné i v Temži a Vltavě.

Kromě kokainu se potvrdily i další jedy, jako jsou morfium, antibiotika, pesticidy, těžké kovy nebo fenoly.

Že tyto chemické látky ničí život v řekách a mořích, se ví už dlouho. Ovšem vzájemná reakce těchto a dalších látek může mít nepředvídatelné, a tudíž fatální následky.

Prozatím neovlivňují lidské zdraví, neboť koncentrace jsou nízké, ale pokud bude jejich přítomnost ve vodách planety opomíjena, je jen otázkou času, kdy začnou tyto látky ničit i člověka. A to zatím nikdo neví, co mohou mít v těle volně žijící živočichové.

Úhoř je kriticky ohrožený. Kokain je trvale poškozuje

Evropě již byl úhoř prohlášen za kriticky ohrožený druh. Kokain ovlivňuje téměř celé jeho tělo. Především začnou rybě ubývat svaly, má poškozené žábry a dochází k hormonálním změnám. K tomu se úhoři stanou hyperaktivními.

Tyto změny a poškození jsou trvalého rázu. Zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu způsobuje úbytek tuku, což zabraňuje úhořům v migraci do Atlantického oceánu k reprodukčnímu procesu.

Ryba potřebuje značné tukové zásoby, aby se úspěšně dostala do Sargasového moře, v němž se úhoři třou.

Pokusy s úhoři probíhaly tak, že je vědci umístili do kokainem kontaminované vody na padesát dní, a poté je vrátili do normální, čisté vody.

Kokain se obvykle vyskytuje v řekách ve velkých městech a jejich blízkosti, tentokrát vědci zamířili na venkov, a to na východní pobřeží Suffolku. Ač to nezní příliš logicky, i tam byl zjištěn kokainový kontaminát.

Další tým odborníků našel několik druhů léků, včetně antidepresiva Prozac, v těle lososů u pobřeží Seattlu.

Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články