Jeho housle mají dodnes ceny milionů dolarů. Stradivariho tajemství ale zůstává neodhaleno

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
antonio stradivari
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Housle jsou základním nástrojem každého smyčcového orchestru. Navíc je to nástroj, který zastupuje jak klasickou hudbu, tak i tu moderní. Vyniknout umí i v tvrdších žánrech. To dělá z houslí univerzální nástroj pro posluchače všeho druhu.

Jedním z nejslavnějších houslistů, a především mistrem v jejich výrobě byl Antonio Stradivari. Tento umělec žijící na přelomu 17. a 18 století se narodil v Itálii, proslavil se však po celém světe.

Během svého života vyrobil Stradivari více než tisíc kusů houslí. Dnes se jeho originály prodávají za obrovské peníze, a to nejen díky jeho slávě, ale především díky kvalitě jeho houslí, kterou dnes nikdo nedokáže napodobit.

Sedmimístná cifra je u cen za housle klasikou

V dnešní době se Stradivariho housle prodávají za cifry, které si jen málokdo z nás dovede představit. V roce 2010 se kousek, který původně patřil Napoleonovi, prodal za 3 600 000 dolarů.

Mezi znalci se známý kousek s uměleckým názvem Lady Blund Strat o rok později na aukci vydražil za neuvěřitelných 15 900 000 dolarů. A zdá se, že cena Stradivariho práce každým rokem roste.

V současné době existuje zhruba pět set padesát houslí, u kterých ještě nebyla určena cena. Zájemci netrpělivě čekají, kdy se housle objeví v nějaké aukci či na prodejních stránkách.

Může za kvalitu jeho houslí příroda?

Sběratelé, umělci, ale i historikové se dodnes dohadují, proč jsou právě housle Antonia Stradivariho tak kvalitní. Podle některých za to mohla umělcova zručnost, ale mnozí tvrdí, že kdyby šlo jen o to, dávno by ho někdo v dokonalosti a kvalitě nástrojů překonal.

Podle některých vědců zažilo 17. století méně sluneční aktivity. To mělo velký vliv na to, jakým způsobem rostly stromy a jaké dřevo se z nich později dalo získat. Pomalý růst stromu totiž způsobil větší hustotu jeho dřeva.

Časté jsou ale i předpoklady, že kvalita nástroje spočívá v kombinaci tloušťky dřeva, mikroskopických pórů a použitého laku. Někdo tvrdí, že Stradivari přidával do dřeva při výrobě neidentifikovatelné látky. Mnozí jeho umění považují za magii.

Pravdou ale je, že řemeslník vlastně nikdy nepřestával experimentovat a každý jeho nástroj byl lepší a lepší. Když se mu něco nepovedlo, s dalším kouskem to napravil.

Mohlo se tak skutečně jednat jenom o to, že se byl Stradivari schopen učit z vlastních chyb, a díky tomu se mu nakonec podařilo dosáhnout kvality nástrojů, které ani dnes s využitím veškeré dostupné technologie nedokážeme napodobit.

Dnes je velmi těžké se k Stradivariho houslím dostat. Několik umělců se o to marně pokoušelo. Mít peníze totiž neznamená všechno, důležité je si dát dobrý pozor a pohlídat si ta správná místa.

Mistr Antonio Stradivari je dodnes jedním z nejuznávanějších umělců ze světa hudby. I když on měl za to, že jeho nástroje budou využívány především v klasické hudbě, exempláře, které se dnes podaří někomu zakoupit, pravděpodobně zůstanou pouze výstavní.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články