Horovo oko: Bůh, který přišel o zrak, se zázračně uzdravil. Své oko věnoval zesnulému otci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Horovo oko
Zdroj: Profimedia

Horovo oko je jedním z nejznámějších egyptských symbolů. Lidé se s ním setkávají u nejrůznějších léčitelů, nejčastěji je ale k vidění na starodávných hrobkách a v pyramidách v místech posledního odpočinku významných i nevýznamných osob. Co přesně tato tajemná značka znamená?

Podle všeho se jedná o odkaz na jednoho z nejvýznamnějších egyptských bohů. Hor, někdy také Horus, byl označován za boha slunce a světla. Ve starých pověstech měl podobu muže s hlavou sokola, v současné době je ale vyobrazován spíše pouze jako sokol sám o sobě.

Jeho příběh popisuje utrpení, pomstu, ztrátu i zisk. Právě z legend o Horovi vzniklo Horovo oko, kterému se říká také vedžat. Symbol uzdravení a lásky k bližním.

Legenda o Horovi

Příběh o Horovi se v Egyptě vypráví už po dlouhá tisíciletí. Šlo o chlapce, který se narodil s tajemnou schopností měnit se na sokola. Když byl v ptačí podobě, mohl létat.

Jeho rodina věřila tomu, že jednou přinese Egyptu velké štěstí. Proto ho ochraňovala, dávala mu vše, co si mohl přát, a on si byl s rodiči opravdu velmi blízký. Zvláště pak s otcem.

Jenže jeho strýc Seth měl s jeho otcem dlouholeté spory a jednoho dne svého bratra zabil. Horus dlouho truchlil, a když dospěl do věku, kdy se dokázal bít, rozhodl se strýci pomstít.

Porazil ho a stal se vládcem Horního i Dolního Egypta. Bohužel během boje přišel o zrak. Některé verze příběhu hovoří o tom, že oslepl na obě oči a jedno mu bylo ukradeno. Jiné tvrdí, že obě jeho oči byly odneseny nepřáteli pryč.

Tajemnými silami mu ale bylo jednoho dne oko vráceno. On začal věřit tomu, že oko je symbolem uzdravení. Proto si ho vyloupl a vložil ho do hrobky svého otce, aby mu přinášelo sílu v posmrtném životě.

Třetí oko

Postupem času z legendy vznikla pověst o tom, že Horovo oko ve skutečnosti nebylo jeho. Bylo mu vráceno jiné oko, které již někomu nemohlo sloužit. Proto se mu začalo přezdívat takzvaně třetí oko, oko, které vidí pravdu.

Lidé začali věřit tomu, že jde o symbol, který přinese lidem v posmrtném životě mír a klid, pomůže jim se smířit s tím, že se odebrali do jiného světa, a dokonce že budou pomocí třetího oka moci dohlížet na své blízké, kteří zůstali naživu.

Proto se dodnes v některých částech země objevuje kresba takzvaného třetího oka i v současnosti. Horovo oko je považováno za jeden z nejsilnějších a nejvzácnějších symbolů celé historie Egypta.

Podle některých je podobnost Horova příběhu až přílišná s příběhem Ježíše Krista. Matky obou totiž byly panny, oba vstali z mrtvých, oba konali zázraky…

Podle všeho jde ale jen o náhodu, protože doposud nebyla nalezena žádná vědecká ani historická souvislost mezi těmito dvěma postavami. Jde o pouhé spekulace a konspirační teorie.

Zdroj: blog.culturalelements.com, en.wikipedia.org, morezprav.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články