Gigantismus jako prokletí lidské populace, kvůli němuž se dokonce řežou končetiny

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
gigantismus
gigantismus

Gigantismus je stav, kdy člověk vzhledem velkého množství růstového hormonu roste tak moc, až se na svůj věk stává obrem. Existují ale i případy, kdy nezvladatelně roste pouze jedna část těla a postiženému nezbývá nic jiného, než podstoupit amputaci.

Jedná se o velmi vzácné onemocnění, kdy člověk začne růst mnohem více, než obvykle. Když nejsou u dětí a teenagerů ještě uzavřeny růstové ploténky kostí a do toho dojde k nadprodukci právě růstového hormonu, je zaděláno na malér.

Gigantismus může být i lokální. K němu dojde, když určitá část lidského těla naroste přespříliš a nezřídka je na obtíž. Jsou zaznamenány případy jedinců s abnormálně velkými dlaněmi, prsty na rukou i nohou i celých končetin.

Takový gigantismus může být vrozený i získaný. Léčí se různě, v nejhorších případech dojde i na chirurgický zákrok. Své o tom ví například Lui Hua z Čímy, jemuž abnormálně rostla ruka.

Lui měl velké prsty už jako malý chlapec. Růst jeho ruky se však nezastavoval, a jakmile dosáhl dospělosti, měla jeho ruka neuvěřitelné rozměry, které byly dokonce na celém světě rekordní.

Přišla na řadu náročná operace

O tom, že je s takovým handicapem život mnohem těžší, není pochyb. Sám Lui uznal, že nestojí o to být rekordmanem a raději by se svého prokletí zbavil.

Lékaři čekali, kdy se růst zastaví, aby mohli přistoupit k operaci. Skutečně tomu tak bylo a v tu chvíli se situace začala intenzivně řešit. Celá jeho ruka už vážila kolem deseti kilogramů a Lui měl co dělat, aby ji vůbec unesl.

Celá operace trvala sedm hodin. Do toho ovšem nejsou započítány různé konzultace, které zabraly spoustu času.

Lékaři odebrali přes pět kilo z celé ruky a odstranili také přebytečnou kost.

I když jeho ruka stále ani zdaleka nepřipomíná správný tvar, je spokojený. Zbavil se přebytečné váhy a může ji konečně využívat.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články