Dívka Yde: 2000 let stará mrtvola ženy přinesla mnoho otázek. Na ty nejzásadnější ale známe odpovědi

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Dívka Yde
Zdroj: Drents Museum, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Mumie, která ležela v rašeliništi přes 2000 let — to je Yde. Mladá dívka s blonďatými vlasy, které jí na jedné straně chyběly. Byla to potrestaná cizoložnice nebo oběť, která měla udobřit rozzlobené bohy? To vše a ještě více se snaží vědci z jejích ostatků zjistit.

22. května 1897 pracovali dva dělníci na bagrování rašeliny u nizozemské vesnice Yde. Masivní stroje, které rašelinu převracely, tak nechtěně vytlačily mumifikované tělo.

Dělníci nejprve vyděšeně utekli a posléze informovali o nálezu starostu.

Když starosta dorazil, vytáhl z rašeliny všechny ostatky a zavolal archeology z muzea Drents. Nález byl však značně poškozen těžkými stroji. V 19. století ještě nebyla známá radiokarbonová metoda, která by určila stáří nálezu. Většina odpovědí tak přišla až v dalším století.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Jednalo se o mladou dívku z doby železné

V roce 1992 podrobil profesor Richard Neave z manchesterské univerzity kostru detailnímu zkoumání. Podle CT lebky identifikoval tělo jako ženu ve věku přibližně šestnácti let. Období jejího úmrtí bylo nakonec stanoveno mezi lety 54 př. n. l až 128 n. l.

Už od jejího nálezu se spekulovalo, že se jednalo o oběť rituální vraždy. Dívka byla totiž oblečena do vlněného pláště a kolem krku měla třikrát obtočený vlněný pásek. Měla také bodné zranění v oblasti klíční kosti, ale to zřejmě nebylo příčinnou smrti.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Byla obětována bohům?

Vědci spíše předpokládají, že byla uškrcena. Některé indicie navíc napovídají, že možná zemřela v bezvědomí či během spánku. Tuto teorii potvrzuje i fakt, že na těle a především na rukách nebyla nalezena žádná obraná zranění. Dívce se také dochovaly vlasy pouze na jedné polovině hlavy.

Teorii o obětování potvrdil i doktor Roy van Beek, který zkoumal příčiny pohřbení či vhození do bažiny. „Pracujeme s dvěma teoriemi. První zahrnuje lidi, kteří nežili podle obvyklých pravidel, odsouzené zločince nebo ty, kteří byli shledáni vinnými z cizoložství. Druhé, rozšířenější vysvětlení je, že jde o zasvěcení obětí vyšší moci.

Dívka trpěla skoliózou a kulhala

profimedia

Zdroj: Profimedia

Dívka pojmenovaná podle místa nálezu — Yde— byla podle kostry zhruba 137 cm vysoká. Jak ukázal výzkum její kostry a páteře, trpěla značnou skoliózou. Také měla nezvykle oteklou pravou nohu, což by naznačovalo, že během svého života kulhala.

Značně rozšířená byla také teorie o dívčiných vlasech, které na jedné straně lebky chybí. Mezi pracovníky muzea se říkalo, že je Yde vytrhali vesničané při jejím nálezu. Jak ale ukazují poslední experimenty, vypadávání vlasů mohlo být ovlivněno přístupem kyslíku na jednu nebo druhou stranu hlavy.

Zdroj: allthatsinteresting.com
10Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články