Co vše vlastní Elon Musk? Kupuje si firmy i na základě vtipu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elon musk
Zdroj: Profimedia

Elon Musk je nejbohatším člověkem světa. V roce 2021 byl jeho majetek vyčíslen na neuvěřitelných 200 miliard dolarů. Podnikatel a inženýr ve svých 51 letech vlastní řadu společností a v poslední době se o něm mluví především v souvislosti se sociální sítí Twitter, kterou nedávno koupil.

Mohl by si jen užívat života. Létat na jednu dovolenou za druhou a nechat za sebe všechno dělat lidi, které si k tomu najal. On se ale i nadále pokouší majetek znásobit. Sice si rozhodně žije na hodně vysoké noze, i tak ale nadále myslí na práci a hlavně na zisk.

Co všechno vlastně velikán vlastní? Je zakladatelem americké technologické společnosti SpaceX a stál také u zrodu Tesly, kterou nyní řídí jako její výkonný ředitel. Je toho ale mnohem víc.

Mnoho velkých a řada malých

Musk je vlastníkem nebo spoluvlastníkem několika společností. Podle serveru Bussiness Insider k nim patří například Twitter, Neuralink, Tesla, The Boring Company, Musk Foundation a OpenAI. To ale rozhodně není celý výčet.

K firmám, ve kterých má svůj podíl, patří údajně také Wyoming Steel a několik dalších společností s ručením omezeným. Podle Grunge si Musk může dovolit koupit podíl ve firmě i na základě nějakého toho vtipu.

Jednou na své sociální síti údajně napsal, že ho obtěžuje zasekaná doprava ve městě, a rád by se tak podílel na vytváření tunelů a nových cest, které by mohly provoz usnadnit. Jen o pár dní později oznámil, že se stal společníkem ve firmě The Boring Company, která se právě tímto zabývá.

Twitter za 44 miliard

Koupě Twitteru Elonem Muskem byla v nedávné době velkým tématem. Podnikatel totiž nejprve oznámil, že Twitter koupí, pak se ale rozhodl od smlouvy odstoupit. Prohlásil, že mu společnost neposkytla údaje ohledně některých falešných účtů na Twitteru, které mu dělaly starosti.

Firma ho ale následně zažalovala, a jelikož se zdálo, že by soudní proces nevyhrál, rozhodl se přistoupit na smlouvu v původních podmínkách a Twitter koupit za 44 miliard dolarů, což je více než bilion českých korun.

V současné době je tak Musk majitelem této sociální sítě, nicméně zaměstnancům se jeho jednání nelíbí a proti novému šéfovi se bouří. Jak to bude s osudem Twitteru dál, není jasné. Musk nicméně nastínil, že ihned po převzetí společnosti začne propouštět a udělá ve společnosti opravdu výrazné změny.

Zdroj: Bussiness Insider, Grunge, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články