Čína odhalila ambiciózní plán. Může zabránit apokalyptické kolizi asteroidu s naší planetou

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
xi jinping cina prezident
Zdroj: Profimedia

Vesmír je plný těles, o kterých pozemská věda ještě nemá ani tušení. Zároveň ale existuje mnoho těch, o kterých víme, a děsí nás, co mohou časem způsobit. K jednomu z takových patří i asteroid Bennu, který by se měl podle předpokladů srazit se Zemí někdy mezi lety 2175–2199.

Asteroid Bennu je rotující těleso ve tvaru koule o průměru zhruba 500 metrů. V současné chvíli je jeho oběžná dráha vzdálená od země zhruba 7,5 milionu kilometrů od Země a je klasifikován jako potenciálně nebezpečný.

Jeho náraz do Země by mohl znamenat velmi výrazné otřesy na planetě, její geologické změny a samozřejmě také milionové ztráty na životech.

Proto až donedávna všichni doufali, že se Zemi asteroid vyhne. Čína ale teď přišla s nápadem na odvrácení nebezpečí.

Rakety s hmotností 900 tun

Čína nedávno představila plán, podle kterého se do roku 2031 chystá do vesmíru vypustit flotilu raket za účelem asteroid odsunout z jeho dráhy. Každá z raket by podle všeho měla vážit až 900 tun.

To by mělo údajně stačit k tomu, aby několik nárazů těchto těles asteroid Bennu dostalo dál od Země. Navíc by to posunulo jeho směr, takže by se pak stal pro Zemi méně nebezpečným.

„Dopady asteroidů představují hlavní hrozbu pro veškerý život na Zemi,“ napsal autor článku a inženýr vesmírných věd Mingtao Li z Národního střediska pro vesmírnou vědu v Pekingu. „Odrazení asteroidu na trajektorii nárazu je zásadní pro zmírnění této hrozby,“ dodal.

Přináší to i svá rizika

Ačkoli se plán Číny zdá být dokonalý, má samozřejmě i svá rizika. Tím hlavním je možnost, že se od asteroidu při nárazu odštěpí několik menších částí, nebo že se dokonce celý rozpadne na menší asteroidy.

Ty by pak mohly představovat pro Zemi nebezpečí sice menší, ale na druhou stranu ve více oblastech. Podle Číny si ale umí věda s malými asteroidy poradit a zbavit se jich pomocí menších raket.

Podle deníku Daily Mail bude navíc do 10 let možnost bránit se takovým menším tělesům i přímo ze Země, a to navíc bez potřeby použití jaderných zbraní.

Ambiciózní plán Číny o odsunutí asteroidu tak prozatím zní jako nejlepší řešení, jak Zemi zbavit hrozby.

Zdroj: Daily Mail

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články