Buffalo Bill: Příběh muže, který stvořil legendy o Divokém Západě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Buffalo Bill
Buffalo Bill

Bez zmínky o Divokém Západě se neobejde jediný správný western. Jenomže tvůrcem místa, kde se prohání kovboji a indiáni a vzájemně se nesnáší, nevytvořili filmaři, ani nevzniklo na základě historie. Divoký Západ je něco, co světu přinesl Buffalo Bill.

Narodil se v únoru roku 1846 pod jménem William F. Cody. Jeho otec byl zabit za veřejné vystupování proti otroctví a chlapec se tak v jedenácti letech stal nejstarším mužem v rodině, od kterého se očekávalo, že ji finančně zajistí.

Cody se začal živit jako převozník dobytka a jezdil s vlaky směřujícími na západ. V jeho biografii se dozvídáme, že jezdil i se soupravou známou jako Pony Express.

Stal se dobrovolníkem sedmé kavalérie

V roce 1864 se Cody dobrovolně zapsal k vojenské sedmé kavalérii. Po roce si našel manželku, se kterou měl dvě děti. I když jejich manželství občas neklapalo, nakonec spolu vydrželi celých padesát let.

Během té doby Cody střídavě fungoval jako voják v kavalérii a vystupoval jako herec v pouličních i divadelních představeních, ke kterým se dostal vlastně poměrně zvláštním způsobem.

Když nabídl Cody své služby armádě, získal přezdívku Buffalo Bill, protože lovil pro vojáky buvoly. Stal se lovcem a průvodcem, později si nechal narůst dlouhé vlasy a vousy a stal se zajímavou figurkou i na bitevním poli.

V roce 1869 Bill údajně zabil vůdce čejenských Psích vojáků. Na základě toho dostal vyznamenání za přínos státu a stal se postavou diskutovanou v novinách. Na základě jeho příběhů začaly v novinách vycházet krátké povídky o Buffalo Billovi.

Články byly nakonec přepsány do krátkých románů, které se prodávaly velmi rychle po stovkách. Během následujících čtyřiceti let si tak Bill zajistil pozornost. A to nejen v psané formě.

Stal se hercem, vracel se ale k armádě

Bill nebyl žádný herec, ale jakožto průvodce uměl dobře mluvit a měl vtipné hlášky. Když dostal nabídku zahrát si v několika hrách sebe sama, přijal ji.

Později začal svá představení hrát sám nezávisle na režisérech. Měl tak víc času na svou ženu a dvě děti. Ovšem i tak se vracel k armádě, především poté, co v bitvě u Little Big Hornu padl generál Custer a Buffalo Bill se stal jeho následovníkem.

Jakýkoli jeho významný útok či jakákoli výhra byly zaznamenány v jeho příbězích a brzy je sám lidem předával na divadelní scéně.

Ačkoli spoustu věcí skutečně sehrál podle toho, co se odehrálo, někteří lidé spoustě informací z jeho autobiografie nevěří.

Bill vytvořil Divoký Západ jako takový a možná ze sebe udělal většího hrdinu, než jakým ve skutečnosti byl. Každopádně je pravdou, že získal za služby v armádě několik vyznamenání a byl skvělým vojákem.

Zemřel 10. ledna 1917, ale jeho příběhy jsou známé dodnes.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články