Ann Cooper Hewitt: Prošla si nucenou sterilizací. Matka se bránila tím, že byla retardovaná

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ann Cooper Hewitt
Zdroj: Profimedia

Ann Cooper Hewitt se narodila v roce 1917 a byla dcerou bohatého inženýra a vynálezce Petera Coopera Hewitta. Její matka ji považovala za slabomyslnou a mentálně retardovanou. Proto se rozhodla nechat ji bez jejího vědomí sterilizovat. Jak později ukázala závěť jejího manžela, její motivace k tomuto činu byla zřejmě úplně jiná.

Když dcera přišla na to, co se vlastně stalo, rozhodla se vlastní matku zažalovat, a to o neuvěřitelných 500 milionů amerických dolarů. A to jak za lékařský zákrok, tak za to, že ji tím připravila o otcovo dědictví.

Násilnická matka

Ann u soudu uvedla, že její vztahy s matkou nikdy nebyly příliš dobré, spíše naopak. S dcerou měla zacházet jako se služkou. Měla jí zakazovat věci a co nejvíce ji držet v jejím pokoji. Dokonce měla u soudu ukazovat popáleniny od cigaret a jizvy.

Podle DailyMail dívka u soudu uvedla: „Vždy mi říkala imbecil a ošklivé káčátko. Nenáviděla můj předkus a moje hrbatá ramena. A způsob, jakým mi šilhají oči, když jsem unavená. Někdy mě udeřila, když si všimla, že mi šilhají oči.“

Klauzule v závěti

Když byla dívka ještě malá, údajně ji měli přistihnout při masturbaci, což mělo dokazovat její špatnou duševní kondici. Její matka tak měla záminku k její sterilizaci.

V Kalifornii totiž tehdy platil takzvaný eugenický zákon, který umožňoval sterilizovat psychicky nemocné lidi.

Otázka, proč by matka k něčemu takovému přistoupila, se zodpověděla záhy. Její manžel a Annin otec napsal závět, ve které odkázal třetinu svého majetku manželce a třetinu dceři.

Její třetina by se ovšem vrátila její matce, pokud by Ann zemřela bezdětná. Což vyvolalo u soudu značné podezření.

Slepé střevo byla jen zástěrka

Podezřelý byl i zákrok, jako ho popsala samotná dívka. Několik měsíců před jejími jednadvacátými narozeninami, tedy před plnoletostí, byla na obědě v restauraci na pláži. Poté ji začal bolet žaludek a její matka ji vzala bleskově k soukromému lékaři.

Ačkoliv měla dívka potíže s břichem, v lékařském zařízení ji čekala také psycholožka, která jí kladla různé otázky. Čtyři dny nato následovala její operace slepého střeva, při které jí byly odstraněny i vejcovody.

Soud skončil dohodou

U soudu se matka bránila především údajnou retardací své dcery. Dokonce ji označovala za blázna, který je závislý na masturbaci. Proti hovořili někteří lékaři, kteří dívku označovali za velmi sečtělou a s talentem na jazyky.

Soudní proces se táhl několik měsíců. Nakonec ale došlo k mimosoudnímu vyrovnání. Matka zaplatila dceři 150 000 dolarů. Případ ale rozvířil debatu o provádění sterilizace v soukromých klinikách bez dozoru státu.

Zdroj: Nypost.com, Crimereads.com, Dailymail.co.uk
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články