Prodavač masa Karl Denke: Vedl si deník plný hrůz. Z toho, odkud maso pocházelo, se vám zvedne žaludek

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
karl denke
Zdroj: The original uploader was DanielMrakic at German Wikipedia., Public domain, via Wikimedia Commons

Proč Karl Denke vraždil, nikdo neví. Někdo tvrdí, že ho uspokojovalo zabíjet, jiní si myslí, že se snažil zbavit společnost bezdomovců, protože ti mezi jeho oběťmi převažovali.

I kdybychom ale přišli na to, proč tento muž zavraždil desítky lidí, zbývá ještě jedna otázka: Proč s jejich mrtvými těly naložil tak, jak naložil? Proč lidské ostatky pojídal a pravděpodobně i prodával ostatním?

Mohlo to být kvůli psychickým problémům, kterými trpěl, zároveň to ale mohl dělat z čistě pragmatických důvodů. Trpěl totiž chudobou a sám se k bezdomovcům téměř mohl zařadit.

Po smrti rodičů získal majetek jeho bratr

O Denkeho dětství toho moc známo není. Podle všeho byl ale problematickým chlapcem a už ve věku dvanácti let utekl z domova. Pravděpodobně právě proto s ním rodiče později v závěti nepočítali.

Denke vystudoval zemědělskou školu. Když jeho rodiče zemřeli, veškerý majetek připadl jeho bratrovi. Ten se zpočátku snažil Karlovi pomoci postavit se na vlastní nohy.

Část peněz mu posílal, aby se Denke mohl věnovat hospodaření. On ale prodělával a postupem času snahu vzdal a začal si vydělávat prodejem masa v malém obchůdku.

Tehdy mu přestal bratr finančně pomáhat. Karl Denke skončil v domě bez elektřiny i vody, byl několikrát požádán, aby se vystěhoval, ale on se i tak snažil zůstat a dál se živit jen prodejem masa.

Později se spekulovalo o tom, zda maso, které prodával, bylo skutečně to, které mu obchodníci dováželi, nebo zda prodal neznalým i nějaké lidské ostatky ze svých obětí.

Začal vraždit bezdomovce, usvědčily ho ostatky v domě i podrobný deník

Svou první oběť zabil v roce 1903. O šest let později zabil další ženu, poté následovala jedna vražda za druhou.

Za své oběti si Denke vybíral bezdomovce a cestující. Podle některých se snažil vymýtit nízkou vrstvu společnosti, podle jiných si jen vybíral ty, kteří nikomu nebudou chybět.

V roce 1924 se ale jednomu z napadených bezdomovců podařilo uniknout. Poté, co na něho Denke zaútočil sekerou, běžel sehnat pomoc. Brzy byly upozorněny úřady a Denke byl zatčen.

V jeho domě se našly ostatky celkem čtyřiceti osob. Podrobný deník, do kterého si Denke všechny oběti zapisoval, ukázal sice jmen pouze třicet, ale i zbylá těla byla dostačujícím důkazem k tomu, že tento polský sériový vrah zabil na čtyři desítky obětí.

A nejen to. Podle toho, co si sám zapsal, útočil na oběti zásadně sekerou a poté, co je usmrtil, část jejich masa snědl. Zda kvůli hladu, nebo nějakému psychickému osobnímu uspokojení, to dodnes není jasné.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články