Komerční sdělení

Způsoby léčby karcinomu prostaty

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Lecba prostaty
Zdroj: Shutterstock

Rakovina prostaty je jedním z nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění u mužů. Jelikož se poměrně dlouhou dobu nijak neprojevuje, jsou k jeho včasnému záchytu naprosto zásadní pravidelná preventivní vyšetření.

Léčba může následně probíhat více různými způsoby, v závislosti na věku a celkovém zdravotním stavu pacienta, stádiu a klasifikaci karcinomu, ale především i na pacientově přání. Každá z léčebných metod je ve svém základu úplně jiná, a liší se i jejich možné negativní vedlejší účinky. Jaké tedy jsou konkrétní možnosti léčby karcinomu prostaty?

Aktivní sledování

V případě některých, především starších pacientů, s rozměrově malým, neagresivním karcinomem nízkého rizika, jenž je dobře diferencovaný je volena metoda aktivního sledování. V praxi to znamená, že daný pacient pravidelně dochází na kontroly k lékaři podle předem sestaveného harmonogramu. Na těchto kontrolách je mimo jiné sledována hladina pacientova PSA (prostatický specifický antigen), a v případě, že by se nádor rozrůstal, doporučí se další léčebný postup.

Radikální prostatektomie

Chirurgické odstranění celé prostaty, neboli radikální prostatektomie, se provádí u jinak zcela zdravých pacientů. V současnosti se tato operace provádí třemi různými způsoby: otevřeně, tedy klasickou operací skalpelem, laparoskopicky anebo pomocí robotického systému.

I přes pokročilé technologie se však i dnes objevují nepříjemné vedlejší účinky operace, které mohou významně poznamenat pacientův běžný život. Jedná se především o poruchu udržení moči a poruchu erekce, kterou v různém stupni pociťuje 80 % až 100 % operovaných pacientů.

Radioterapie

Radioterapie čili léčba zářením je významnou a účinnou kurativní metodou, jež se dá provádět různými způsoby:

  • Ozařování zevnitř neboli brachyterapie, kdy jsou radioaktivní zrna aplikována přes kůži přímo do místa nádoru,
  • fotonová radioterapie
  • a protonová radioterapie.

Vnitřní ozařování se ovšem u karcinomu prostaty nepředepisuje tak často — ve většině případů pacienti podstupují jeden ze dvou typů zevní radioterapie (tedy fotonovou anebo protonovou). V případě konvenční fotonové radioterapie ovšem stále existuje riziko nepříjemných vedlejších účinků: poruchy erekce se objevují až u 20 % pacientů, stejně jako inkontinence.

Protonová terapie oproti tomu vykazuje mnohem přívětivější výsledky: riziko erektilní dysfunkce a riziko inkontinence je u protonové léčby nízkorizikových karcinomů sníženo na pouhé 1 %. Včas diagnostikovaná rakovina prostaty nízkého rizika je navíc protonovou terapií léčitelná během pouhých 5 dnů!

Hormonální terapie

K zastavení tvorby testosteronu, respektive omezení jeho působení na buňky prostaty prostřednictvím podávaných hormonů, se přistupuje u pacientů v pokročilém stádiu nemoci. Hormonální léčba není u karcinomu prostaty kurativní léčebnou metodou, nicméně umožňuje kontrolu nádoru a dobrou kvalitu života po dlouhé období.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články