Komerční sdělení

Umělá inteligence zažívá obrovský boom. Co je to ChatGPT a GPT-4?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Umela inteligence
Zdroj: Shutterstock

ChatGPT je průlomová technologie umělé inteligence, za kterou stojí sanfranciská společnost OpenAI. Ve své podstatě se jedná o rozsáhlý jazykový modelvyužívající hluboké učení pro tvorbu textu. Výsledný obsah vypadá, jako by ho tvořil člověk. ChatGPT taktéž dokáže chápat a odpovídat na složité otázky, zkrátka přemýšlí podobně jako člověk.

ChatGPT je inovativní technologie, která doslova změní svět. Nejenže rozumí nuancím jazyka, ale také poskytuje přesné odpovědi, a tím pádem představuje efektivní nástroj pro mnohé firmy i podnikatele. Vyzkoušejte, jak zvládá umělá inteligence chat.

GPT-3

Výkonný model GPT-3 byl trénován na velkém množství dat dostupných na internetu. Právě rozsáhlý trénink umožnil, aby ChatGPT analyzoval dialogy a vytvořil styl komunikace, který připomíná člověka.

Vzhledem k tomu, že se oblast umělé inteligence neustále inovuje, je ChatGPT průlomem ve vývoji chatbotů. Dokáže totiž reagovat na dotazy uživatelů přirozeně a intuitivně, takže má obrovský potenciál změnit způsob, jakým člověk komunikuje s počítačem.

GPT-4

Společnost OpenAI po představení GPT-3 nepřestala na modelech pracovat a před několika měsíci dosáhla dalšího milníku v oblasti hlubokého učení. Výsledkem je GPT-4, což je velký multimodální model schopen přijímat grafické i textové vstupy.

Sice GPT-4 prozatím není v některých situacích stejně schopný jako člověk, nicméně osvědčil se třeba při tvorbě odborných a akademických článků. Jedná se o významný pokrok v umělé inteligenci, protože stroje jsou momentálně schopny mnohem více se přiblížit úrovni inteligence a porozumění člověka.

Tréninkový proces GPT-4

Základní model GPT-4 byl trénován na rozsáhlém množství dat, která zahrnovala správná i nesprávná řešení matematických úloh, slabé i silné úvahy, odporující si a konzistentní výroky, ale také různé ideologie a myšlenky z veřejně dostupných dat.

GPT-4 je zdokonalen technikou RLHF, což v překladu znamená posílení učení z lidské zpětné vazby.

Funkce

GPT-4 je spolehlivější, kreativnější a schopnější než předchozí verze. Zvládne zpracovávat více instrukcí, a tím pádem způsobuje revoluci v různých odvětvích a aplikacích. GPT-4 je nástroj pro širokou škálu úloh od zpracování přirozeného jazyka až po vědecké výzkumy.

Zpracovává text i obrázky. GPT-4 v porovnání s předchozími modely dokáže přijímat zadání textu i grafiky, a tím pádem uživatelé mohou zadávat libovolnou úlohu. GPT-4 je tedy univerzální a přizpůsobivý, přičemž generuje na základě vstupů textové výstupy.

Omezení GPT-4

GPT-4 je velmi rozsáhlý a složitý model, který taktéž vyžaduje vysoce výkonné výpočetní zdroje pro efektivní trénink a provoz. Pro menší firmy, případně jednotlivce je obtížné nebo nákladné tuto technologii používat a využívat.

Přestože je GPT-4 schopen generovat velmi sofistikovaný a diferencovaný jazyk, stále omezeně chápe kontext, a tím pádem jsou někdy potíže s určitými úvahami a úkoly. Nicméně je jen otázkou času, kdy se zdokonalí i tato oblast.

Podobně jak všechny jazykové modely postrádá i GPT-4 zdravý rozum, což je při řešení některých úloh zásadní.

Stejně jako u každého modelu umělé inteligence i u modelu GPT-4 existuje riziko zkreslení a nezamýšlených důsledků. Odborná veřejnost se obává, že by mohl být model využitý k nekalým účelům, a proto je nezbytné monitorovat, aby byla technologie využívána eticky a zodpovědně.

Přestože je GPT-4 velmi efektivní při generování jazyka, je někdy těžké pochopit, jak model dospěl k určitému výstupu. Některé věci zkrátka není možné vysvětlit, což může být problém potom v právním nebo finančním kontextu.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články