Komerční sdělení

Štíhlé řízení: Cesta k maximalizaci efektivity a minimalizaci plýtvání

od Šárka Cvrkalová
1 minuta čtení
Zdroj: Shutterstock

V současné době se posunuje konkurenční boj na stále vyšší úroveň, přičemž i drobné zaostání může mít pro společnost výrazné důsledky. Vhodné tak je hledat prostředky a nástroje, které vám pomohou maximalizovat efektivitu vašich výrobních či logistických procesů. Cestou k tomu je bezesporu štíhlé řízení firmy.

Jak na štíhlé řízení snadno a rychle?

Implementovat principy štíhlého řízení do již zaběhnutých výrobních a logistických procesů se zdá řadě manažerů a vedoucích pracovníků velmi složité. Zpravidla totiž nemají dostatečné informace a data, ze kterých by mohli vyčíst, které současné procesy jsou ty neefektivní a vedou k plýtvání nejen materiály, ale i lidskými zdroji.

Vlastní zavedení principů štíhlé výroby nebo chcete-li štíhlého řízení bez těchto dat pak může vést k řadě chyb nebo dokonce logistické či výrobní procesy zpomalit. Pokud chcete dosáhnout zlepšení výkonnosti, rentability a kvality je potřeba použít nástroje, se kterými získáte data, s nimiž můžete snadno učinit informované rozhodnutí.

Jestliže chcete, aby se i ve vašem podniku prosadilo štíhlé řízení, zaveďte informační výrobní systém, který se často označuje jako MES systém.

Co vám výrobní informační systémy přináší?

Díky MES systémů můžete skutečně efektivně plánovat a řídit výrobu, protože s nimi okamžitě získáte data o všech výrobních procesech a skladových zásobách. Tyto data jsou poskytována v reálném čase a na výstupu jsou uspořádána v grafech nebo tabulkách, podle toho, jaké uživatelské rozhraní preferujete.

Zároveň s implementovaným výrobně informačním systémem odhalíte snadno a rychle úzká místa ve vaší výrobě. Navíc získáte i nástroj, se kterým se vyhnete i nadměrným zásobám na skladě nebo naopak jejich nedostatku. Ve skladech vám tak nebude ve formě materiálu ležet zbytečně kapitál, který byste mohli využít pro inovace, investice nebo si jen zlepšit současný cash-flow.

Všechna data navíc můžete sledovat a analyzovat, ať už jste kdekoli, nemusíte se tak bát o bezproblémový chod podniku i v době vaší delší nepřítomnosti.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články