Komerční sdělení

Portálové jeřáby vám zjednoduší práci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Prumyslovy jerab
Zdroj: Shutterstock

Jeřáby významně ulehčí práci s těžkými břemeny, proto mají široké využití v průmyslu, hlavně ve stavbách, ale také třeba v obchodech. Uplatnění naleznou v exteriéru i interiéru. Druhů je spousta, my se podíváme na portálové jeřáby.

Portálové jeřáby na míru vašim představám

Jeřáby se dělí dle mnoha kritérií. Výrobci myslí i na prostředí, v němž se s těmito nástroji pracuje, takže se vyrábí i jeřáby v nevýbušném provedení (určené pro lakovny, přečerpávací plynové stanice apod.). Pak jsou tu konstrukce jeřábů, nejčastější jsou mostové a portálové jeřáby. Ty mostové se hodí tam, kde potřebujete manipulovat s těžkými břemeny ve třech osách. Zaměřme se však na konstrukce portálových jeřábů, jak jsme slíbili. Tento typ se posouvá po kolejnici v úrovni země. Stroj samotný se skládá z jednoho nebo dvou mostů, noh portálového jeřábu či příčníků s pojezdovými koly a pohony. Jde tak o velmi variabilního pomocníka, uplatní se uvnitř i venku a jeho využití je vhodné právě tam, kde mostový jeřáb nestačí. Pohony jsou řízeny měničem frekvence s nastavitelným režimem rozběhu i brzdění, což ovlivňuje kyv břemene, a tím se přispívá k plynulosti i bezpečnosti přesunu. Pohony koriguje měnič frekvence, který umožňuje nastavit režim rozběhu a brzdění. Je také skvělé, že alternativně lze využít portálový jeřáb na plně otočných pojezdových kladkách rovnou na zemi.

Portálové jeřáby na míru

Kdy portálový jeřáb využijete? Zejména tam, kde potřebujete manipulovat s objekty nad rozsáhlými skladovými prostory, tedy tam, kde není možné sestavit jeřábovou dráhu ve zvýšené poloze. To může být ve výrobních, skladovacích či montážních halách, dále pak i v přístavech, na skládkách nebo překladištích. Pokud si budete vybírat portálový jeřáb, určitě je dobré oslovit profíky a sdělit jim své představy o funkčnosti stroje. Nezapomeňte také zmínit vaše dispoziční možnosti, aby vám navrhli portálové jeřáby na míru, jelikož se dá sestavit stroj o různé velikosti, nosnosti, konstrukci i pohyblivosti. A jaké jsou výhody portálových jeřábů? Nijak nezatěžují statiku daného objektu. I bez využití kolejnic jsou mobilní. Dají se rychle smontovat i rozložit. Mají všestranné použití, jsou snadno přizpůsobitelné. A nosnost mají až 120 tun.

Výběr konstrukce portálových jeřábů

Vybírat si lze z jeřábů kolejnicových, bez vodící kolejnice (tedy se zmíněnými kladkami) či dvounosníkové. Kde se můžete pokochat výběrem? U firmy Adamec Crane Systems, společnosti Ing. Davida Adamce, který se tímto oborem zabývá tři desítky let. Vystudoval strojní fakultu ČVUT přímo v oboru jeřábů. Ve své firmě dodnes pracuje spolu se specialistou na statické výpočty společnosti Adamec Crane Systems, Ing. Josefem Musílkem, Ph.D. na zdokonalování výpočetních metod jeřábů včetně kontinuálního vývoje vlastního software k provádění specializovaných výpočtů jeřábů a jeřábových drah. Tato společnost patří mezi špičku ve svém oboru, takže pokud chcete to nejlepší, víte, kam se obrátit.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články