Komerční sdělení

Návod, jak se zbavit chronického stresu a pořádně se uvolnit

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
muz stres
Zdroj: Zdroj: ESB Professional / Shutterstock

Stres se stal nedílnou součástí života celé řady z nás. Pokud se právě nestresujeme obavami o zdraví našich blízkých, jsme stresováni v práci, společenským děním a celou řadou dalších věcí. Proto není divu, že mnoho lidí trpí chronickým stresem, který má za následky nespavost a mnohdy i zdravotní komplikace zahrnující vysoký krevní tlak a kardiovaskulární onemocnění.

Jestliže spadáte do rizikové skupiny lidí, u nichž se může chronický stres vyskytnout, snažte se mu předcházet a dodržovat několik zásad, které zahrnují převážně rozmazlování sebe sama a dostatečný přísun odpočinku.

Co je to vlastně stres

Slovo stres popisuje přirozenou reakci lidského těla na nečekanou, nepříjemnou či mimořádnou událost. Pravěcí lovci byli stresu vystaveni například při napadení zvířetem, dnešní člověk je stresu vystaven na každém kroku. Kvůli stresovým situacím zažívá člověk pocit úzkosti, strachu, bezmoci i nejistoty. Jakmile se ovšem ze stresu stane běžná součást každodenního života, mluvíme o chronickém stresu, co může negativně ovlivnit lidské zdraví. Jak se zbavit stresu, co pomáhá na stres a jak se uklidnit i ve vypjatých situacích?

Dopřávejte si spánek jako králové

Snažte se co nejvíce odpočívat a dopřávat si vydatný a zdravý spánek. Pomůže vám k tomu luxusní matrace, na níž se vám bude spát jako na obláčku, a také pohodlné ložní prádlo, které bude příjemné na dotek v kombinaci s anatomickým polštářem.

spanek

Zdroj: amenic181 / Shutterstock

Problémy se spaním mohou být prvním varovným příznakem

Prvním ukazatelem toho, že jste vystaveni velkému stresu, může být totiž právě porucha spánku. Ať už trpíte nespavostí, nadměrným nočním pocením, trápí vás zlé sny nebo nemůžete v noci zaspat, neberte to na lehkou váhu. Dopřávejte si večerní rituál, který bude zahrnovat meditaci, vypnutí rušivých přístrojů a zklidňující koupel. Nezapomínejte ani na hydrataci pokožky s pomocí tělových krémů a hydratačních olejů, tím snížíte riziko toho, že se u vás objeví vyrážka ze stresu.

Rozmazlete se a objednejte se na masáž

Protože vlivem stresu můžete pociťovat nepříjemné bolesti hlavy, ale také bolesti svalů a kloubů, objednejte se na masáž. Díky masáži se uvolníte a dopřejete si zasloužený odpočinek a relaxaci.

Doplňujte vitaminy a minerály

Věděli jste, že kvůli stresu máte oslabenou imunitu? Po stresových situacích je nutné dodat tělu hořčík a vitamíny skupiny B. Tím se totiž sníží únava a celkové vyčerpání organismu. Od věci nejsou ale ani další vitamíny, například vitamín D, C a doplňky stravy sloužící k posílení imunity.

Svěřte se do rukou přírody a věřte bylinkám

Se stresem lze bojovat také s pomocí přírody. Bylinky, například třezalka, kozlík a meduňka, vás zklidní a jejich konzumace ve formě čaje před spaním vám pomůže přivolat klidný spánek. Zklidnit vaši mysl mohou i éterické oleje, které si můžete kápnout na polštář nebo aplikovat do aromalampy.

caje

Zdroj: Nejron Photo / Shutterstock

Vyzkoušejte dechová cvičení

Pokud se u vás stres projevuje třesem, nevolností, zrychleným tepem, návaly horka a dalšími nepříjemnými procesy, vyzkoušejte dechová cvičení, která vám pomohou ve vypjatých okamžicích. Když se začnete soustředit na svůj dech a při nádechu i výdechu si budete počítat do deseti, brzy se s pomocí této metody dokážete uklidnit a zklidnit svou tepovou frekvenci.

Vytvořte si svůj vlastní večerní rituál, který bude zahrnovat horkou lázeň s koupelnovou pěnou, vyzkoušejte nejrůznější meditační techniky, objednejte se na masáž, kupte si bylinkové čaje, éterické oleje a snažte se dopřávat si také spoustu spánku. V případě, že by žádná relaxační technika nepomáhala a stres, úzkosti a panické ataky vám začaly přerůstat přes hlavu, neváhejte navštívit ordinaci svého praktického lékaře a poradit se s ním.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články