Komerční sdělení

Jak vybrat herní konzoli?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Playstation
Zdroj: Summit Art Creations / Adobestock.com

Herní konzole jsou velice oblíbenou kratochvílí pro děti i mnohé dospělé. Na trhu je ale hned několik výrobců, kteří nabízejí mnoho modelů. Jak si vybrat ten správný? Poradíme vám, na které parametry se zaměřit.

Domů, nebo na cesty?

V první řadě byste si měli ujasnit, zda chcete hrát hry především doma na herní konzoli napojené na televizor, nebo byste rádi měli mobilní konzoli, kterou si můžete vzít kamkoliv s sebou.

Zvolíte-li první variantu, ve vašem hledáčku budou „klasické“ herní konzole a nejlepší volbou pravděpodobně bude PlayStation nebo Xbox.

Mezi mobilními konzolemi zase vítězí Nintendo Switch, zajímavou alternativou může být například Steam Deck od firmy Valve.

Jaký máte rozpočet?

Herní konzole zpravidla stojí řádově od jednotek tisíc korun do nižších desetitisíců. Jde o ekonomičtější řešení oproti herním telefonům, nebo dokonce počítačům. Přesto je dobré vědět, kolik jste vlastně ochotni za konzoli utratit. A nejde jen o konzoli jako takovou, kupovat si budete muset i jednotlivé herní tituly. Udělejte si tedy představu o tom, kolik jste ochotni utratit na počátku a následně i dlouhodobě, a poté si spočítejte, která konzole vám bude dávat největší smysl.

Máte doma už starší konzoli?

Ve svých propočtech nezapomeňte zohlednit případné vlastnictví starší herní konzole. Svou sbírku her totiž zpravidla můžete hrát i na novějších generacích herní konzole stejné značky. V případě koupě moderního konkurenčního řešení se ale vaše herní sbírka může stát zcela nepoužitelnou. A pokud si po čase budete chtít na nové konzoli zahrát svou oblíbenou hru staršího data vydání, možná si ji budete muset „zbytečně“ pořídit znovu.

Který ovladač vám více vyhovuje?

Někdy mohou v rozhodování hrát roli i zdánlivé detaily. Jednotlivé herní konzole ale mají své typické ovladače. Ty mohou mít trochu jiné umístění tlačítek, tlačítka se mohou jinak jmenovat, rozdílný pocit můžete mít i z vibračních motorků. Jde sice o drobnosti, ale hraním pravděpodobně strávíte stovky nebo tisíce hodin. Ovladač přitom po celou dobu budete držet v ruce, jde o tu část konzole, s níž je hráč neustále v kontaktu. Dává tedy smysl, pokud upřednostníte ten, který vám dokonale sedí.

Jaká je nabídka her?

Zcela zásadním parametrem je dostupnost her pro jednotlivé herní konzole. Mnohé tituly si zahrajete na všech zařízeních, o značné části ale platí, že jsou vyvíjeny exkluzivně pro jednu konkrétní platformu. Máte-li tedy například oblíbené herní vydavatelství, které se specializuje pouze na PlayStation nebo naopak na Xbox či jinou herní konzoli, pravděpodobně se nebudete muset dlouho rozhodovat o tom, která platforma bude vaší volbou.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články