Komerční sděleníZe života

Ideální dodavatel elektřiny. Co by měl splňovat a jak ho najít?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Uspora energie
Zdroj: Shutterstock

Když se řekne ideální dodavatel elektřiny, většině se vybaví ten nejlevnější. Je ale skutečně cena tím nejdůležitějším faktorem? A jak vůbec ideálního dodavatele elektřiny v té energetické změti najít?

Liberalizace energetického trhu v České republice rozvířila doposud stojaté vody, v konkurenčním prostředí se najednou objevily menší společnosti, které se velmi rychle staly konkurencí pro ty větší. Rázem cena elektřiny začala hrát velkou roli, na levnější energii totiž slyší řada zákazníků, to ostatní je pro ně až na druhém místě.

Menší dodavatelé se liberalizaci rychle přizpůsobili, ti dominantní působící na energetickém trhu už pěknou řádku let, pak těží z konzervativních zákazníků, kteří neradi něco mění a kteří mnohdy z lhostejnosti nebo z nevědomosti zůstávají tam, kde jsou. Přitom změnit dodavatele elektřiny není vůbec složité, stačí jen najít toho ideálního.

Levná elektřina vs. noční proud

Ta nejlepší nabídka nikdy nepřijde sama, pokud tak chcete platit za elektřinu méně, máte dvě možnosti. Najít si výhodnějšího dodavatele, nebo se spoléhat na nízký tarif a spotřebiče spouštět jen v časech tzv. „nočního proudu.“ Levný noční proud už dnes není spínán jen ve večerních časech, distributoři ho nastavují různě v průběhu celého dne, vychytat tak levnou elektřinu není žádná sranda, i proto je první možnost zaručeně lepším a jednodušším řešením.

A jak najít ideálního dodavatele elektřiny?

Prvním krokem je porovnání ceny, přičemž hlavní roli hraje tzv. obchodní složka, ta tvoří zhruba 45 % z celkové platby za elektřinu. Jedná se o neregulovanou část ceny, kterou na rozdíl od té regulované si může dodavatel upravovat dle libosti.
Změnou energetické společnosti lze uspořit ročně stovky korun, v případě velkého odběru i tisíce, stejně tak lze také ušetřit za plyn, a ač se to nezdá, neregulovaná část ceny může výrazně ovlivnit váš rodinný rozpočet. Porovnejte si proto na internetu v online srovnávači ceny dodavatelů elektřiny a vyberte si pro vás to nejlepší řešení.

Fixace ceny a zákaznický servis

Jen lákavá cena ale nestačí, zapotřebí je si ji pojistit. Levná elektřina vám nemusí moc pomoci, když ji za rok ztratíte, proto se vyplatí si cenu zafixovat, s čímž ale souvisí smlouva na dobu určitou. Ta je na druhou stranu jakousi vězeňskou koulí, garantuje vám sice výhodnou nabídku na pár let dopředu, avšak v případě předčasné změny dodavatele vám také zajistí vysoké sankce za nedodržení smluvních podmínek.

Jedno z důležitých kritérií je i komunikace, ta by rozhodně neměla váznout. Dnes už začíná být pomalu samozřejmostí plnohodnotný online servis. Co to znamená? Na internetu si můžete kontrolovat spotřebu, upravovat měsíční zálohy a porovnávat roční vyúčtování. Zároveň online vyřídíte vše, co potřebujete. Ti dodavatelé, kteří nenabízí takové komplexní online služby, pak ve většině případů poskytují zákaznickou linku zdarma, popřípadě jsou klientům k dispozici v kamenných pobočkách.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články