Princ Sado: Sťal poddanému hlavu a nasadil si ji na hůl. Sám dopadl vlivem svého krutého chování ještě hůř

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
princ sado 1
princ sado 1

Korunní princ Sado se narodil 13. února 1735 jako druhý syn krále Yeongja. Byl součástí mocné dynastie Čoson, jež vládla Koreji od roku 1392. Jeho ukrutné a nevyzpytatelné chování bylo poznamenáno velmi špatným vztahem s otcem a vážnou nemocí.

Sado se od velmi mladého věku bál svého vlastního otce, protože měl neustále špatnou náladu. Vůči svému synovi byl kritický a chválou spíše šetřil.

Princův vztah s matkou nebyl o moc lepší. Starala se o dodržování královských pravidel, a o nějaké láskyplné výchově malého syna tedy nemohla být řeč.

Jako korunní princ se měl Sado oženit velmi mladý. Jako jeho žena byla vybrána lady Hyegyong, která pocházela z chudších poměrů.

Nejdříve se skamarádili jako děti a vzali se, když Sadovi bylo čtrnáct let.

Brzy poté se jim narodilo dítě, které se bohužel dožilo pouhých dvou let, což pár hluboce zarmoutilo. O rok později se jim narodilo další.

Bál se oblohy a hněvu vlastního otce

Sado do toho vážně onemocněl a jeho zvláštní chování se začalo stupňovat. Po uzdravení se stal pro své okolí nevyzpytatelným.

Začal mít halucinace a noční můry. Došlo to tak daleko, že měl iracionální strach z oblohy. Sado byl přesvědčen, že ho jeho otec bude obviňovat z jakékoli bouřky, která zasáhne zemi.

Navzdory těmto bludům ho otec nešetřil a pořád ho posílal plnit další a další oficiální povinnosti. Patřily mezi ně zejména ty, které se jemu samotnému nechtěly dělat.

To zahrnovalo například dohled nad mučením císařských vězňů, což nebylo zrovna něco, co by Sadově psychickému zdraví pomohlo.

Začal sám pronásledovat a bít své služebnictvo. Většinu problémů nebo rozrušení řešil tím, že ho napadal. Navíc začal čím dál více holdovat alkoholu.

Nikdo si tak nebyl jistý, kdy Sada popadne další amok. Říká se, že těla byla z paláce odváděna denně.

Matčinu smrt oplakal po svém. Když napadl i mladší sestru, bylo zle

Když jeho matka zemřela, zmlátil několik lidí, aby se s její ztrátou vypořádal.

Jednoho muže zabil stětím hlavy, kterou pak nechal nasadit svou hůl, s níž se pak producíroval po paláci.

Jeho žena tento hrůzný výjev zaznamenala ve svých pamětech. V nich se svěřila i s tím, že málem přišla o oko poté, co ji Sado zasáhl šachovnicí do hlavy.

Když svou pozornost zaměřil na svou mladší sestru, kterou se opakovaně pokoušel svést a znásilnit., bylo jasné, že už takovému chování nelze přihlížet.

Korunní princ byl zbaven svého titulu a bylo mu jeho otcem nařízeno strávit zbytek života ve velké dřevěné truhle podobné rakvi.

Sado v ní vydržel osm dní bez jídla a vody. 12. července 1762 zemřel hlady.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články