John Ringo: Legendární psanec Divokého západu, jehož smrt je jedním velkým otazníkem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
John Ringo
John Ringo

John Ringo se narodil roku 1850 a jeho dětství bylo traumatizující. Tehdy ještě nikdo netušil, že z něho jednou bude nejobávanější pistolník na Divokém Západě, který skončí nejednou za mřížemi.

Když bylo Ringovi čtrnáct let, jeho otec byl zastřelen. Stalo se to při přejezdu z Washingtonu do Kalifornie. Tento zážitek byl pro Ringa pravděpodobně velmi traumatizující.

Přestože jeho roky během dospívání nejsou dobře zdokumentovány, existují dohady o tom, že už tehdy se stal opilcem a výtržníkem. Tomu by odpovídal i zbytek jeho života.

Proslavila ho válka Hoodoo

Jako takzvaná válka Hoodoo je označován spor o dobytek, který proběhl mezi Němci a Američany. Ačkoli se jí sám Ringo nezúčastnil, jeho přítel Moses Baird byl při ní zastřelen a další kamarád George Gladden vážně zraněn.

Později se proto Ringo přidal ke gangu sedmi mužů, se kterými chtěl pomstít Bairdovu smrt. Společně s mužem jménem

Williams zastřelili jednoho z viníků, druhého o pár hodin později napadli, ale on se ubránil.

O čtyři dny později se zbytek gangu vypořádal s ostatními viníky. Tou dobou byl už na Ringa vydán zatykač, kupodivu však ne za vraždy, nýbrž za střílení z pistole uprostřed náměstí. Z vazby se Ringo vyplatil.

Později byli Ringo a jeho společník Scott Cooley uvězněni za vyhrožování násilím. Aby se vyhnuli trestu, pokusili se utéct.

Po měsíci ukrývání Cooley neznámo jak zemřel a Ringo byl dopaden.

I tak mu ale překvapivě nakonec byla udělena milost. Tehdy o něm vycházelo mnoho článků v novinách, v jednom z nich ale bylo jeho jméno chybně napsáno jako Ringgold. Tím vznikly některé nejasnosti, kterými jeho život oplývá.

Vražda, nebo sebevražda?

Ringo byl během svého života několikrát uvězněn. Ať už se jednalo o trest za pokusy o vraždu, střelbu na veřejnosti, krádeže, či násilí.

Nakonec ho dohnala i jeho první vražda, na kterou se přišlo až po letech a byl za ni odsouzen dodatečně. Po propuštění z vězení se snažil žít normálním životem. Podle všeho už se nechtěl do ničeho zaplést.

Kdykoli ale v jeho okolí někdo zemřel, on sám byl obviněn, ačkoli nebyly žádné důkazy. Jeho minulost z něho zkrátka udělala obávaného muže.

Ringo byl nalezen mrtvý v roce 1882. Podle mnohých se jednalo o sebevraždu, dodatečné vyšetřování ale ukázalo, že důkazy mluví spíše pro vraždu.

Ať už se jednalo o nedostatek střelného prachu na jeho rukách, pozici klobouku, či pozici těla samotného.

Zda byl Ringo zavražděn, nebo skutečně spáchal sebevraždu, nebude pravděpodobně nikdy zcela jasné. Oficiálně je ale John Ringo pistolníkem, který se za své činy nakonec potrestal sám.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články