Alfred Kinsey: Jedni v něm vidí průkopníka intimních informací, druzí zvráceného maniaka

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kinsey
Zdroj: Unknown (Mondadori Publishers), Public domain, via Wikimedia Commons

Dnes se základy intimního života učí už děti na druhém stupni základní školy. Nějaké to vzdělání by v tomto ohledu měl mít v jistém věku už každý. Dříve tomu tak ale nebylo, dokud se neobjevil muž jménem Alfred Kinsey.

Ten se proslavil tím, že veřejně mluvil o sexualitě, o jejích různých stránkách, zpovídal prostitutky a homosexuály, dokonce zkoumal sexualitu u dětí.

Z jeho původní myšlenky naučit Ameriku základy o intimním životě se nakonec stala téměř sexuální revoluce. Byly jeho činy přehnané? Dodnes existují dvě skupiny lidí: jedna Kinseyho uznává, druhá ho považuje za blázna.

Jeho otec chtěl, aby studoval inženýrství

Už jako mladý chlapec Kinsey projevil zájem o biologii. Chodil do skautu a zajímal se o zvířata i o lidský organismus. Jeho otec měl ale na celou věc jiný názor, a proto ho donutil studovat inženýrský program.

Kinsey měl pro svůj nezájem ve škole velmi špatné výsledky, a nakonec se rozhodl i přes otcův nesouhlas nastoupit na školu, která ho zajímala.

S otcem se sice už nikdy nesmířil, ale našel si svou životní cestu, pro mnohé kontroverzní, pro mnohé užitečnou. Ke všemu mu pomohla především jeho manželka, se kterou měl v intimním životě zpočátku problémy.

Ona sama dokonce v jednu chvíli zpochybňovala jeho sexualitu.

Kinsey tak na základě tohoto jejich intimního nedorozumění začal v první polovině dvacátého století veřejně přednášet o intimních záležitostech.

Získal spoustu kritiků, kteří tvrdili, že to přehání. Jenomže on prohlašoval, že Američané by měli mít v tomto ohledu alespoň základy, aby nedocházelo k nedorozuměním, šíření pohlavních nemocí a nechtěným těhotenstvím.

Sesbíral více než 5000 zpovědí

Nejvíce Alfreda Kinseyho proslavily pravděpodobně jeho knihy s názvem Sexuální chování muže a Sexuální chování ženy. V těch využil více než pět tisíc sexuálních zpovědí, které získal.

A to od prostitutek, homosexuálů a náhodných lidí, které potkal na ulici. Mnoho vědců ale tvrdí, že podle jejich slov se nelze řídit, protože se Kinsey zaměřil na skupinu v tomto ohledu velmi sdílnou.

Postupem času začal Kinsey zápolit i se zákony, když u něho doma bylo nalezeno několik ilegálních videonahrávek s intimními záběry, nebo když zkoumal sexualitu na teprve pětiměsíčních dětech.

Zda byl Kinsey skutečně průkopníkem znalostí, nebo jenom maniakem, který byl posedlý informacemi o sexu, to se nejspíš s jistotou říci nedá.

Pravda ale je, že dal světu poměrně hodně informací, které lidi v dnešní době téměř denně využívají, a že svým způsobem obohatil nejen Ameriku, ale celý svět.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články