Záhadný taneční mor ve středověku: Nazí a prskající šílenci neovládali své pohyby

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Tanecni mor
Zdroj: Pieter Brueghel the Elder, Public domain, via Wikimedia Commons

Středověká epidemie, která měla za následek smrt stovek lidí, zmizela po určité době v zapomnění. Nikdo nikdy nezjistil, co přesně bylo příčinou podivného chování tehdejších obyvatel měst. Teorií je ale mnoho.

Všechno to začalo ve Štrasburku roku 1518. Žena jménem Troffea šest dní v kuse tančila. Nebo se o to alespoň snažila. Vyčerpaná, hladová a špinavá nepřestávala podivně poskakovat před zraky okolních lidí, kteří si na ni začínali ukazovat.

Z počátku byla k smíchu. Brzy všem došlo, že za to sama nemůže

Směšná a nekončící choreografie vykouzlila úsměv na tváři nejednomu kolemjdoucímu. Až když se k Trofee začaly přidávat další osoby, smích ustal. Lidé si začali uvědomovat, že se tu děje něco, co není normální.

Během jednoho jediného týdne se k první tanečnici přidalo dalších třicet tři lidí. Ztráceli kontrolu nad vlastními pohyby, nemluvili, jejich výrazy ale říkali jedno: „Prosím, pomozte nám.“

Ačkoli tanečníci neovládali své pohyby, v tanci občas ustali, šíleně se smáli, prskali kolem sebe, napadali ostatní, někdy se dokonce svlékali, přímo na ulici spolu souložili a potom se vrátili k tanci.

Starostové netušili, co s nimi, rozhodli se je proto podpořit

Starostové měst tehdy vůbec netušili, co s tančícími, často nahými lidmi, mají dělat. Napadlo je, že pokud se lidé rychleji unaví, skončí se svým šílenstvím. Proto vyslali do ulic hudebníky, kteří jim k tanci hráli.

To mělo za účel také uklidnění ostatních, kteří to celé náhle začali považovat za jakýsi bláznivý festival a k tanci se přidávali. V tu chvíli ale nebylo zase jasné, kdo tančí pod vlivem moru a kdo dobrovolně.

Tanečníci začali brzy uprostřed tanců umírat na celkové vyčerpání, na mrtvice, nebo je zkrátka ušlapali ti, kteří přes ně přeběhli, když upadli do bezvědomí. Během několika dní si taneční mor vyžádal desítky obětí.

Co bylo vlastně příčinou, dodnes není jasné

Podle některých za to mohl neznámý druh houby. Výpary z ní ovlivnily lidský mozek, který přestal poslouchat. Kde se ale vzala a proč náhle tance po několika měsících opět ustaly, to nikdo objasnit nedokáže.

Podle jiných byla první tanečnice jen psychicky nemocná a ostatní se k ní přidali na základě davové hysterie. Žádná bakterie v tom nikdy roli nehrála a šlo pouze o šílenství, které rozpoutali lidé sami.

Která z verzí je pravdivá, nebo zda existuje nějaká neobjasněná třetí možnost, to se nejspíš už nikdy nedozvíme.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články