Ďatlovova výprava se vydala vstříc jisté smrti. Z podivných okolností jejího zániku mrazí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
datlovova vyprava
datlovova vyprava

Na úbočí Hory mrtvých v roce 1959 za podivných okolností zahynula výprava devíti turistů. Smrt všech členů se dodnes nepodařilo úspěšně objasnit. Svědkové podivné události neexistují, zbývá tak mnoho prostoru pro fantaskní teorie. Co víme o posledních chvílích devíti mladých lidí?

Výpravu tvořili studenti Uralského polytechnického institutu pod vedením tehdy třiadvacetiletého Igora Alexejeviče Ďatlova.

Dostat se chtěli na horu Otorten vzdálenou asi deset kilometrů od místa, kde jejich životy tragicky vyhasly.

Byli to zkušení horalové. Po cestě pořídili pár fotografií

Přestože plánovaná cesta byla náročná, zúčastněné lze považovat za zkušené horaly. Z původní desítky se na plánovanou cestu nevydal Jurij Jefimovič Judin, který si tímto krokem zachránil život.

Doklady o tom, že ještě 31. ledna byli turisté naživu, poskytují záznamy z deníku a snímky z fotoaparátu.

Tehdy se skupina rozhodla rozbít improvizované tábořiště, neboť ji zaskočila prudká změna počasí.

Teprve 26. února byla nalezena první dvě mrtvá těla, přestože se dnes předpokládá, že o život přišli již v noci z 1. na 2. února. Posléze byly objeveny další dvě mrtvoly a průběhu následujících týdnů další.

Stopy po zápase se nenašly. Ohořelé mrtvoly v ponožkách ano

Záchranné posádce se naskytl 26. února pohled na opuštěné tábořiště. V něm se nacházel roztrhaný stan a osobní věci účastníků výpravy. Nic se neztratilo, ani zde nebyly patrny stopy po zápase.

Jedinými stopami tak byly ty, které patřily přímo pohřešovaným. První podivnost na celém případu je už to, že se zkušení horalé vydali do lesa pouze v ponožkách.

Ty zachránce dovedly až na okraj lesa, kde se u ohniště nacházely dvě ohořelé mrtvoly oblečené v ponožkách a spodním prádle. Po nálezu dalších tří těl byla stanovena i příčina smrti všech obětí – podchlazení.

Zbylí členové výpravy byli objeveni hlouběji v lese v proláklině vzdálené asi sedmdesát pět metrů od místa původního nálezu, a to až v květnu.

Kdo jim způsobil zranění, na něž zemřeli?

Příčinou úmrtí ovšem byla rozsáhlá zranění. Kdo jim je způsobil, to nebyl nikdo schopen říci. Cizí zavinění pitva vyloučila, čímž byly vyvráceny i teorie o konfliktu mezi jednotlivými členy výpravy.

Do mozaiky záhad kolem Ďatlovovy výpravy přispělo i ohledání stanu rozřezaného zevnitř. Co nebo kdo horaly natolik vyděsilo, aby museli stan opustit a vydat se vstříc jisté smrti do krutého mrazu? Žádná z teorií dodnes nepřinesla uspokojivé vysvětlení.

Může za smrt studentů lavina? Je viníkem sněžný muž? Stali se obětí domorodců, doplatili na nepřízeň počasí nebo na tajemné prokletí? Osud Ďatlovovy výpravy zřejmě lovce záhad nepřestane fascinovat.

Autor: Denisa Holanová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články