Roman (40): Dostal jsem nabídku, která se neodmítá. Budu kvůli ní muset obětovat rodinu

od Adéla Vocetková
3 minuty čtení
Zdroj: Shutterstock

Romanovi se naskytla příležitost, která člověku přijde do života třeba jen jednou jedinkrát. Rozhodl se ji přijmout, ačkoli to znamenalo, že kvůli tomu bude muset hodně obětovat. Nejtěžší je, že kvůli nabídce, která se neodmítá, přijde o rodinu.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Ačkoli se Roman již rozhodl, své ženě o tom ještě neřekl. Měl ale potřebu se alespoň někomu svěřit, proto nám poslal e-mail se svým příběhem.

Měl jsem jinou představu o tom, co chci dělat

Roman sám sebe hned v úvodu svého e-mailu popsal jako cílevědomého muže, který vždycky věděl, co od života chce. Když začal pracovat jako IT specialista v jedné firme, od začátku věděl, že to chce dotáhnout hodně daleko.

„O tenhle obor jsem se začal zajímat už během studia,“ přiznává Roman. „Věnoval jsem se tomu formou samostudia, během období, kdy jsem kvůli rodičům studoval na truhláře,“ dodává.

Ačkoli ho rodiče poslali učit se řemeslo, on věděl, že chce dělat něco jiného. Truhlařinu sice dokončil, ale po studiu se v tomto oboru živit nezačal.

Vždycky jsem o tom snil a nyní se mi naskytla neuvěřitelná možnost to zkusit

„Začal jsem před lety pracovat v jedné firmě na pozici IT specialisty,“ pokračuje Roman. „V té době jsem ještě neměl tolik zkušeností, ale přesto mi dali šanci,“ popisuje své začátky v oboru, který se stal jeho největším koníčkem.

Roman nám v e-mailu přiznal, že vždycky toužil zkusit si život v zahraničí – konkrétně v Americe. Byl přesvědčený, že jsou tam v oboru IT trochu dál než tady u nás.

„Byl to můj sen, ale na jeho splnění doposud nedošlo,“ stěžuje si. „Když mi šéf jednoho dne dal tu nabídku, která přijde jen jednou za život, věděl jsem, že do toho půjdu stůj co stůj,“ dozvídáme se od Romana.

Budu kvůli tomu muset obětovat něco, co miluji

Roman se rozhodl prakticky okamžitě. Měl možnost odjet na dva roky do zahraničí, aby se tam zdokonalil v tom, co dělá.

„Věděl jsem, že to chci a že jsem pro to schopný obětovat všechno,“ přiznává Roman otevřeně a dodává, že si dobře uvědomoval, že ho to může stát rodinu.

„Manželce jsem to ještě neřekl, protože už nyní vím, že s tím nebude souhlasit,“ uvažuje. „Já jsem ale rozhodnutý a zkrátka pojedu,“ stojí si za svým.

Je jen otázkou, zda to zvládneme

Roman si dobře uvědomuje pro a proti. Je si vědom toho, že by mu tahle zkušenost velmi pomohla, na druhou stranu si je téměř jistý, že ho to bude stát manželství.

„Samozřejmě se bojím, že na mě žena čekat nebude,“ uvažuje. „Přeci jen jsou to dva roky, kdy ji tady na všechno nechám samotnou. Nebudu se divit, když se bude zlobit,“ uznává.

V závěru svého e-mailu napsal, že se to ženě chystá říci co nejdříve. Datum odjezdu se totiž blíží a je fér, aby o tom jeho manželka věděla.

Autor: Natálie Kabourková

Názor odborníka

Jedná se o otázku priorit a životních hodnot. Dnešní společnost nám dennodenně staví před oči to, co podle ní máme považovat za štěstí. My jsme posléze přesvědčeni, že pokud splníme to, co nám je předkládáno, učiní nás to šťastnými. V naprosté většině případů tomu tak však není.

Jako příklad lze uvést vidinu velkých peněz nebo lukrativní pracovní pozice jako něčeho, co nám přinese životní štěstí. Jak nám však ukazují výzkumy i praxe, tak to, co člověka v životě činní dlouhodobě šťastným jsou spíše dobré vztahy s blízkými lidmi. Není náhodou, že přibližně 75% výherců loterie končí do 5 let nešťastní a bez vyhraných peněz a často i přátel.

Je tedy otázkou, co je pro Romana na nabídnuté práci tak lákavého. Jedná se o peníze, něco, co ho baví nebo v tom hraje roli i něco jiného? Neexistuje možnost, kde by mohl mít jak rodinu, tak vysněnou práci? A jak to u něj vlastně funguje s partnerkou, nevyužívá jen záminku práce jako důvod, alespoň z části, aby jí mohl opustit a neměl tak špatné svědomí?

A proč je Roman natolik přesvědčen, že by s ním jeho manželka do ciziny neodcestovala? Jak pevné pouto a vztah mezi sebou mají? Jak dlouho jsou spolu a jak velká blízkost a otevřenost mezi nimi je? To jsou všechno otázky, které je třeba zodpovědět, než učiníme tak zásadní život rozhodnutí, které ovlivňuje jak život náš, tak i našeho partnera.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog

Související články