Daniel (32): Rána pod pás od vlastní matky. Tohle jsem nečekal

od Adéla Vocetková
2 minuty čtení
muz otec prekvapeni
muz otec prekvapeni

Daniel vždy věřil, že si v jejich rodině říkají pravdu. Za svými rodiči chodil pro radu, ale i když měl nějaká trápení. Jeho matka s otcem ale po dlouhé roky skrývali tajemství, které se nikdy neměl dozvědět. Když přesáhl třicátý rok života, dostala se k němu informace, která ho donutila zjišťovat, až zjistil celou pravdu. Od té doby se snaží smířit s tím, že žil celý život ve lži a po dramatické hádce se usmiřuje s rodinou.

Pravdu odhalila návštěva rodného města

Daniel věděl z vyprávění, že jako malé dítě žil ve vedlejším městě. Jednoho dne vyprávěl své ženě o tom, jak v dětství bydleli v bytě panelového domu a marně se pokoušel vzpomínat na všechny detaily začátku svého života. „Žena najednou navrhla, že bychom se tam někdy mohli podívat a zjistit, co se změnilo,“ vypráví. Danielovi to přišlo jako lákavý nápad s trochou nostalgie, tak netrvalo dlouho a najednou seděli v autě a mířili do starého bydliště.

Poznala ho sousedka

„Když jsem viděl ten panelový dům, tak se mi nevybavily žádné vzpomínky. Byl jsem zkrátka moc malý a pamatoval jsem si jen útržky,“ vzpomíná. Rozhodli se, že se podívají dovnitř, aby Daniel mohl své ženě ukázat byt, ve kterém trávil první roky svého života. Když vcházeli, podržel dveře starší dámě, která se na něj dlouze zadívala. „Danečku, ty jsi vyrostl, málem bych tě nepoznala,“ zvolala.

Vyšlo najevo rodinné tajemství

Daniel byl překvapený, že ho někdo poznává a dali se s paní do řeči. Vyprávěla o tom, jak mu dávala pastelky a omalovánky, ale on si na nic nevzpomínal. Paní poté jen tak mimochodem prohodila otázku, jak se má Danielova matka. Potom se ale zeptala na něco, co Danielovi i jeho ženě vyrazilo dech.

„Jsem ráda, že jste se zbavili toho šílence. Akorát by tvojí maminku trápil,“ pokračovala paní v konverzaci. Daniel byl v tu chvíli zmatený, ale najednou mu všechno dávalo smysl. Na svého otce si totiž z dětství nevzpomínal. Párkrát se mu stalo, že se u lékaře podivovali nad jeho příjmením a on nechápal proč. Poslední kousek chybějící skládačky zapadl a on pochopil, co se děje. Měl adoptivního otce.

Zamířil rovnou za rodiči

Cítil zklamání, protože měl pocit, že ho rodiče obelhali. Svého adoptivního otce miloval, ale těžko rozdýchával skutečnost, že mu po dlouhé roky říkali jen vymyšlené příběhy z dětství. „Tahali mě za nos a mysleli si, že na to nepřijdu,“ popisuje zklamaně. Rodičům řekl o svém zjištění hned ve dveřích a zůstali stát jako přimražení.

Následovala dlouhá debata a vysvětlování, načež Daniel pochopil, že ho chtěli chránit. „Řekli mi, že můj biologický otec je agresivní a báli se, abych ho nevyhledával,“ dodává. Daniel byl už v nejlepších letech, tak z pohledu rodiče pochopil, proč se jeho rodina takhle zachovala. Pořád tu novou informaci zpracovává, ale už teď ví, že jim odpustil.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autorka: Tereza Hotovcová

Související články