Závislost na hraní her. Kdy je čas strávený za počítačem nebo mobilem už příliš?

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Mobily
Zdroj: Pixabay

Závislost na hraní her. Dlouhé roky se vedly polemiky o tom, zda příliš dlouhý čas strávený za počítačem nebo mobilem může vést k závislosti. Dnes už známe odpověď. Pro mnohé však zjištění nebude příjemné. I hraní her na počítači nebo na mobilu může způsobit závislost.

Moderní technologie, jakými je počítač nebo mobilní telefon, patří k běžné součásti našeho života. Tyto výdobytky techniky mají mnoho výhod. Usnadňují nám práci, umožňují komunikovat na velké vzdálenosti a v neposlední řadě nabízejí možnost, jak strávit volný čas.

Právě do této kategorie patří i hraní videoher na počítači a mobilu. Jde o obrovský trh s prakticky nekonečnou nabídkou zábavy pro všechny věkové kategorie. Za ty desítky let se vývojářům her podařilo upravit své produkty tak, aby byly lákavé pro uživatele a nutili je strávit hraním her dlouhou dobu.

Nejednou však dojde k situaci, že někteří jedinci ztratí kontrolu nad časem stráveným za počítačem nebo mobilem a stanou se na hraní her závislí.

Jak zjistit, že je člověk závislý na hraní videoher?

Dlouhá léta nebylo zcela jasné, zda je možné vybudovat si závislost na hraní videoher. V roce 2019 však Světová zdravotnická organizace přidala do Mezinárodní klasifikace nemocí i syndrom závislosti na hraní počítačových her. Podle ní jde o diagnózu v případě, že se následující vzorec chování opakuje minimálně dvanáct měsíců:

  • upřednostňování her před ostatními činnostmi a zájmy – hraní her se v životě člověka stává prioritou číslo jedna. Neexistuje nic, co by dokázalo jedince odpoutat od počítače, mobilního telefonu nebo hrací konzoly.
  • snížená kontrola nad hraním her – člověk ztrácí kontrolu nad reálným časem. Hraním her je schopen strávit hodiny bez přestávky
  • pokračování v hraní her i přes výskyt negativních důsledků – navzdory uvědomění si negativních dopadů na osobní život není jedinec schopen odolat pokušení hrát hry.

K tomu se přidávají i další charakteristické vlastnosti jako jsou:

  • změny nálad – jde například o výbušnost nebo nervozitu, které jedinec nedokáže kontrolovat.
  • abstinenční příznaky – pokud jedinec nedostane svou “herní dávku”, je nesvůj a projevuje se například netrpělivostí, neklidem, agresivitou či hněvem.
  • růst tolerance – čas strávený za počítačem nebo mobilem neustále roste až do bodu, kdy člověk nedokáže fyzicky více hrát, protože potřebuje spát. Mnozí však pokračují i přesto, že je to už nebaví.

Závislost na hraní her ohrožuje zejména děti a mladistvé

Kdo má však největší sklon k tomu, aby se stal závislý na hraní her? Podle docenta Lukáše Blinka z Fakulty sociálních studii Masarykovy univerzity v Brně inklinují k závislosti zejména mladí lidé, protože mají zvýšenou impulzivnost.

Je to způsobeno tím, že mozek člověka se vyvíjí až do 25 roku života, přičemž ta část mozku (čelní lalok), která je zodpovědná za kontrolování impulzivního chování, se vyvíjí jako poslední. Proto je v dospělosti šance, že jedinec propadne závislosti na hraní her menší.

Je však třeba dodat, že v případě dospělých může mít závislost na hraní her katastrofální dopady. Zatímco podle odborníků většina dětí ze závislosti na videohrách vyroste, u dospělých tomu tak není a chorobné nutkání hrát může člověka držet celý život.

Příkladem může být například závislost na hraní hazardních her. Tento druh psychického onemocnění je obzvláště nebezpečné, protože má reálné dopady na jedince a jeho rodinu. Jde například o rozprodej majetku, drobné krádeže nebo přepadení. Vše ve snaze získat prostředky na hraní. Ke sportovnímu sázení navíc loni přibyly i legální česká online kasina. Aktuálně u nás působí 7 online kasin s licencí. Jejich seznam můžete nalézt například na webové stránce licencovanakasina.cz.

Pozor na čas strávený hraním her na počítači nebo mobilu

Odborníci se shodují na tom, že nejdůležitější prvek při jakékoliv závislosti je prevence. V případě závislosti na hraní videoher je to dvojnásob důležité. Zatímco v případě řekněme alkoholismu se lze alkoholu různými cestami vyhýbat, při hrách je to prakticky nemožné.

Počítač nebo mobil patří k samozřejmostem dnešního světa. A při jejich každodenním používání je jen krůček od toho, aby je člověk “zneužil” právě na hraní her.

Základem je tedy hlídat u sebe a svých blízkých čas strávený hraním her za počítačem nebo mobilem. Nelze však přesně určit, kolik minut denně je ještě v pořádku a co už je přes čáru. Vše vychází od každého jednotlivce.

Hraní her na počítači by však nemělo výrazněji zasahovat do běžného života. Jedinec by měl být schopen vypnout hru po určité době a čas strávený “offline” by neměl být doprovázen nervozitou a neklidem, který umí utišit pouze opětovné hraní hry.

V případě nejohroženějších skupin, které jsme zmiňovali výše, je důležité, aby se rodiče starali o smysluplný program svých dětí. Zároveň by měli jít příkladem. Dítě totiž často kopíruje chování svých rodičů. Pokud vidí, jak se doma po celou dobu dívají pouze do počítače nebo do mobilu, budou tento jev opakovat.

Hraní her na počítači nebo mobilu nemusí být strašák. Umí být dobrým zdrojem relaxu, zábavy či vzdělání. Platí zde však staré známé, že vše je třeba dělat s mírou.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články