Závěť princezny Diany odhaluje mnoho zajímavého. Kdo vyšachoval její kmotřence?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Spencer Diana
Zdroj: Profimedia

Po smrti člověka se musí zařídit spousta věcí. Čím byla zemřelá osoba slavnější a bohatší, tím bývají tyto věci komplikovanější. Jednou z nich bývá i poslední vůle. Není divu, že pozůstalá rodina takto citlivé informace obvykle tají. U princezny Diany to tak nebylo a celá její závěť byla zveřejněna.

Britská královská rodina je obvykle dost skoupá na informace a vše, co zveřejňuje, podléhá vždy přísné cenzuře. Například poslední vůle zesnulého prince Philipa byla zapečetěna a otevřena může být až za 90 let, a to samozřejmě ještě není úplně jisté.

Vůle, věc veřejná

Je tedy trochu s podivem, že závěť lady Diany zůstala nepovšimnuta a mohla být beztrestně zveřejněna. Možná to bylo tím, že už byla s princem Charlesem tři roky rozvedená, možná za to mohl rozruch, který vznikl kolem příčiny její tragické smrti.

Dokument byl tedy zcela přístupný veřejnosti. Jako vykonavatelky byly v závěti ustanoveny její matka a její sestra. Ty začaly přirozeně ihned po smrti princezny jednat.

Kmotřenci přišli zkrátka

První věcí, kterou ženy udělaly, bylo to, že napadly závěť u soudu a některé věci z ní chtěly lehce poupravit. Největší změna se týkala Dianiných kmotřenců.

Ve vyšší společnosti je tradicí dát si při výběru kmotra opravdu záležet. Lady Diana se tak stala kmotrou dokonce 17 dětí. Podle závěti si měly tyto děti rozdělit celou čtvrtinu jejího majetku. To se ovšem oběma vykonavatelkám nelíbilo.

Závěť byla napsána v době, kdy Diana neměla prakticky žádný majetek. Před svatbou totiž pracovala jako učitelka v mateřské škole. Když tedy testament tvořila, určitě ani nepomyslela na to, že se bude jednou rozdělovat majetek v hodnotě 21 milionů liber.

Navíc byl tento požadavek uveden nikoliv v závěti, ale v takzvaném „dopisu přání“. Podle soudu ale neměl náležitou formu. Místo vyplacení majetku tak každý kmotřenec dostal jednu věc z její pozůstalosti, kterou ještě vybírali samotní exekutoři. Není divu, že se to rodičům těchto dětí příliš nelíbilo.

Téměř vše šlo dětem

Téměř celé dědictví si rozdělili její synové, tedy kromě 50 000 liber, které dostal královský komorník Paul Burrell. Majetek měl jejím synům připadnout při dosažení 25 let.

I to bylo nakonec změněno, a to na 30 let. Respektive měsíční výnosy z investic jim začaly chodit už v pětadvaceti, kompletní dědictví jim připadlo po dovršení třiceti let.

Posledním obdarovaným byly charity, se kterými princezna během svého života spolupracovala. Ve své závěti jim sice neodkázala žádné peníze či hmotný majetek, ale přenechala jim práva na své jméno a podobu. Zajistila jim tak konstantní příjem.

Zdroj: Cbsnews.com, Grunge.com, Trustandwill.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články