Vrásčitý indián: Podle všeho se dožil 137 let. Mnohé teorie to vyvracejí i potvrzují

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nacelnik John Smith
Zdroj: Profimedia

Mnoho vědců tvrdí, že to není možné. Důkazy i biologické zákony podle nich hovoří jasně a indián, který se měl podle všeho dožít 137 let, ve skutečnosti zemřel ve věku mnohem nižším. Přesto je ale John Smith znám jako muž, který zemřel v takto vysokém věku.

Indián z kmene Chippewa měl mezi svými lidmi přezdívku Ka-Be-Nah-Gwey-Wence. To v doslovném překladu znamená Vrásčitá tvář. A své přezdívce skutečně dostál, protože jeho obličej brázdila celá řada nedokonalostí, které ale v tak vysokém věku neminou nikoho.

Zemřel v roce 1922. Na tom se lidé shodují a jsou si tím jisti i vědci a biologové. Rok jeho narození je ale velmi sporný. Mnohá vyprávění se totiž liší a není zcela jasné, zda se skutečně narodil už v roce 1784.

Když hvězdy padaly

Indiáni v dřívějších dobách ve svých vyprávěních často používali přírodní úkazy k tomu, aby zaznamenali důležitá data. A právě tak i John Smith měl jednou vyprávět svému příteli, že když hvězdy padaly, jemu bylo zhruba 10 let.

Indián jménem Paul Buffalo tuto historku zmínil v několika svých záznamech, které byly později nalezeny. Podle vědců mohl být tímto padáním hvězd označen meteorický roj z roku 1833.

Jenomže kdyby Smithovi bylo tehdy deset let, rozhodně by to neodpovídalo tomu, co se tvrdí v jiných záznamech. Jeho rok narození by byl 1823 a v době smrti by mu bylo pouze 91 let.

Někdy se prý Smith chlubil tím, že zažil jako devatenáctiletý chlapec války v roce 1812. Ani v tomto případě by teorie o tom, že se dožil 137 let, neseděla, ale byla by už o něco blíže. Jaká je tedy skutečnost?

O životě Johna Smithe se toho bohužel moc neví a je těžké prokázat, kdy se skutečně narodil a kolik mu bylo, když zemřel. Někteří vědci stále hledají informace, které by prozradily skutečnost.

Netoužil po povinnostech

John Smith byl údajně zvolen náčelníkem kmene, nicméně podle všeho nechtěl mít na svých bedrech takovou zodpovědnost, a post proto přenechal jiným. Také se rád chlubil tím, že nikdy neublížil jedinému bělochovi.

S tím ale nesouhlasí teorie, podle které se účastnil válek proti bílým tvářím. Život Vrásčité tváře tak byl plný záhad a tajemství a je otázkou, zda se někdy podaří rozluštit kompletní příběh indiána.

Smith byl osmkrát ženatý. Neměl žádné děti, pouze jednoho adoptivního syna, který se po jeho smrti nechal několikrát slyšet, že jeho otci skutečně bylo 137 let. Podle něho byl John Smith také neustále aktivní a i rok před smrtí stále přijímal návštěvníky a vyprávěl příběhy.

Jeho syn ho obdivoval a idealizoval. Jednou prohlásil, že otce srazil vlak a on se ze svých zranění sám zotavil za pouhé tři týdny. Zda je to pravda, se nepodařilo zjistit.

V únoru roku 1922 John Smith zemřel na zápal plic. V souvislosti se svým vysokým věkem, ať už mu bylo let 100, nebo 137, nedokázalo jeho tělo nemoc překonat. Indián je pohřben v Minnesotě a na jeho náhrobku je vytesán rok narození 1784.

Zdroj: wikipedia.org, allthatsinteresting, pocketmags.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články