Skutečný Tarzan: Vietnamec žil v džungli 40 let, po 8 letech v civilizovaném světě zemřel

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Ho Van Lang
Zdroj: Profimedia

Čtyři desetiletí žil se svým otcem v džungli. Uprchli sem během války ve Vietnamu a netušili, že už dávno skončila. Neměl kontakt s moderním světem ani nevěděl, že existují ženy. Když vyšel z džungle, noviny po celém světě psaly, že skutečný Tarzan žije ve Vietnamu. Příběh jako z hollywoodského trháku. Ale se smutným koncem.

Ho Van Lang, muž přezdívaný „skutečný Tarzan“, přežil přes čtyřicet let ve vietnamské džungli a zemřel ve věku 52 let na rakovinu jater. Stalo se to osm let poté, co se s otcem vrátil z divočiny do civilizace.

Jeho otec Ho Van Thanh údajně bojoval proti Američanům v řadách Národní fronty osvobození Jižního Vietnamu – Vietkongu. S rodinou žil v malé vesničce v okresu Tra Bong.

Poté, co jeho manželku a dvě děti zabila v roce 1972 nedaleko jejich domova bomba, se Thanh rozhodl uprchnout se svým dvouletým synem Langem hluboko do džungle. Příbuzným zanechal nejmladšího syna, šestiměsíčního Ho Van Tri.

Thanh a Lang neměli čtyřicet let prakticky žádný kontakt s jinými lidskými bytostmi ani s moderním světem. Desítky let netušili, že válka ve Vietnamu již skončila.

Bydleli šest metrů vysoko na stromě

Žili v domku, který si postavili na stromě, měli sekeru a několik loveckých nástrojů, které si Thanh vzal s sebou z domova. Naučili se lovit a pěstovat plodiny. Přežívali také na ovoci a kořenech manioku z džungle.

Lovili netopýry a hady

Kromě ovoce a zeleniny tvořilo jejich stravu také maso z různých druhů zvířat – opic, krys, hadů, ještěrek, žab, netopýrů, ptáků a ryb. Oblečení nepotřebovali, na sobě nosili pouze bederní roušku.

Našel svého otce a bratra v džungli

Nejmladší syn Tri, který zůstal u příbuzných, později úřadům řekl, že asi po dvaceti letech svého otce i bratra v džungli vypátral. Setkal se s nimi však jen krátce a nepodařilo se mu je přesvědčit, aby se vrátili zpět do civilizace. Thanh měl údajně velkou fobii z návratu, protože nechtěl uvěřit, že válka ve Vietnamu již skončila.

Tri pak otce s bratrem alespoň jednou za rok navštěvoval. Otec prý vypadl ze zvyku mluvit a jeho bratr Lang uměl jen pár slov. Z návštěvy bratra však měl vždy radost.

Po 41 letech nucen vyjít i z džungle

Psal se rok 2013. Tri při své návštěvě v džungli viděl, že otec je velmi nemocný a potřebuje pomoc. Zalarmoval proto místní obyvatele a pro „muže z džungle“ se vydal tým záchranářů.

Lang tehdy prakticky poprvé spatřil moderní svět

Nemocného Ho Van Thanha odvezli na kliniku, kde se v péči lékařů zotavil. Obou mužů se pak ujali příbuzní. Thanh však novému životu nepřivykl a zemřel o čtyři roky později ve věku osmdesáti dvou let.

Život v civilizaci se stal jeho záhubou

Lang si na život v moderním světě zvykal postupně. Podle příbuzných se zpočátku snažil uprchnout zpět do lesa, proto ho museli mít pořád na očích. Postupem času si však na život v civilizaci začal zvykat. Bohužel i se všemi jeho nástrahami. Začal pít alkohol, naučil se kouřit a jedl jídla, na která jeho tělo nebylo zvyklé.

„Nerad jsem ho viděl žít v civilizaci. Vždy jsem se obával, že on a jeho tělo nezvládnou tak drastickou změnu,“ cituje New York Post jeho přítele Alvara Cerezu. Právě přizpůsobení se „modernímu životu“ podle jeho blízkých Langovi nesvědčilo.

Lang se velmi sblížil s průzkumníkem Alvaro Cerezem v roce 2016, kdy společně strávili nějaký čas v džungli. Cereza o Langovi vydal o rok později knihu.

„Byl jako malé dítě s nadlidskými schopnostmi“

„Spojení mezi námi bylo okamžité, protože si Lang nikdy nepředstavoval, že by někoho zajímaly jeho schopnosti přežití, a byl proto šťastný, že mi je všechny ukázal. Byl tak nadšený, že se rozhodl vzít mě hluboko do džungle a ukázat mi místo, kde žil celý život. Byl to nejvíce fascinující člověk, kterého jsem kdy potkal, a zároveň nesmírně milý. Když jsme společně žili v džungli, všechno, co mi trvalo hodiny, dokázal během několika sekund,“ popisuje Cereza ve své knize společně strávený čas.

Zemřel „král džungle“

Ho Van Lang zemřel na začátku září tohoto roku na rakovinu jater. Cereza vyjádřil hluboký smutek z toho, že jeho přítel odešel. Zároveň však prý byla jeho smrt vysvobozením, protože v posledních měsících již velmi trpěl.

Zdroj: thesun.co.uk, nypost.com, npr.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články