Poslední část deštného pralesa chrání domorodí Lakandonové. Žijí tam už po staletí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Lacandon Maya
Zdroj: Profimedia

Pokud chcete něco chránit, je nejlepší to svěřit do rukou někomu, komu na tom opravdu záleží. To dokazuje například i národ lakandonských Mayů, kteří se snaží zachránit zbytek tropického pralesa na území Mexika, které bylo po staletí jejich domovem. Jeho velikost se ale stále rapidně zmenšuje.

Rodiny Lakandonů žijí na území východního Chiapasu v Mexiku a jedná se o potomky obyvatel starověké civilizace Mayů, která žila na území Střední Ameriky.

Ekologické zemědělství i myšlení

Vzhledem k tomu, že tento národ žije v pralese již celá staletí, je jasné, že se postupně naučili žít v čistém souladu s přírodou a s pralesem. Znalosti, které získali od svých předků a které si předávají z generace na generaci, jsou pro naši společnost téměř nepředstavitelné.

Dokážou být stoprocentně soběstační. Vědí, kdy a kde pěstovat jakou plodinu a jak ji zpracovat, kde si postavit v pralese příbytek a z jakých materiálů, aby byl co nejšetrnější a zároveň funkční. Děti mají například pojmenovány narozeniny podle toho, jaký kvetl v době jejich narození strom.

Civilizace se stále rozpíná

Bohužel, území, kde by mohli praktikovat svůj dosavadní způsob života, se stále zmenšuje. Jejich předkové byli od 15. století vytlačováni Španěly, tak se schovali hlouběji do pralesa. Ale i tam si je civilizace našla, a to v polovině 20. století.

Těžařské společnosti se začaly vydávat do pralesa, aby tam získaly vzácný mahagon a cedr. A k tomu samozřejmě potřebovaly infrastrukturu, kterou neváhaly vybudovat.

Některé komunity obyvatel se žití v pralese musely vzdát a rozhodly se přejít k pěstování dobytka. Kvůli tomu byly během 70 let vypáleny až dvě třetiny původního pralesa a místo něj tak byla zaseta tráva.

Ochranáři přírody i svého území

Lakandonští Mayové se ale rozhodli vytrvat a přesídlili se do zbývající části pralesa. Naštěstí pro ně vznikl v roce 1998 v Mexiku zákon, který dovolil místním komunitám označit území, které obývají, jako zvláštní oblast ochrany rostlin a živočichů.

V praxi to znamená, že sami domorodci mohli stanovit pravidla, která budou platit v dané oblasti. A oni sami, za pomoci státní ekologické policie, tato pravidla také můžou vymáhat.

Lakandonové se snaží skloubit moderní trendy s žitím v souladu s přírodou. Na území pralesa tak vybudovali zázemí pro turisty, aby jim mohli ukázat, na čem jim záleží a co je podle nich potřeba chránit.

Návštěvníci se tak mohou ubytovat v ekologických chatkách, ale dojít si také například do místní restaurace. Vše je ale přísně hlídáno. Díky lakandoským Mayům stále ještě existuje poslední tropický deštní prales v Mexiku. Můžeme jen doufat, že to tak zůstane co nejdéle.

Zdroj: Bbc.com, Terralingua.org
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články