Gilotina jako nástroj zábavy: Proč se z katů stávaly celebrity?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Gilotina
Zdroj: Profimedia

První gilotina byla sestrojena ve Francii 11. dubna 1792. Nástroj měl nahradit tehdy nehumánní stínání mečem či dýkou. Z gilotiny se stal ale nejen nástroj spravedlnosti, ale také nástroj k obveselení davu. Na veřejné popravy chodily tisíce lidí a z popravčích se staly celebrity.

Ačkoliv se jako vynálezce popravčího nástroje uvádí Francouz Joseph Ignace Guillotin, zřejmě ale nebyl úplně první. Podobné nástroje se objevovaly už dříve. V Itálii měli stroj jménem Mannaia, ve Skotsku skotskou pannu a v Anglii klouzavé sekery s názvem Halifax Gibbet.

Vynálezce chtěl odsouzeným pomoct

Gilotina však byla sofistikovanějším vylepšením svých předchůdkyň. Doktor J. I. Guillotin měl tento nástroj vymyslet, aby zmenšil utrpení odsouzenců na smrt. Ve Francii se tehdy prováděly popravy mečem, málokdy však kat dokázal setnout hlavu na první pokus. Odsouzení tak trpěli neskutečnou bolestí.

Strůjce ale netušil, že vymyslel nástroj, kterým bude usmrcen i samotný král a který bude sloužit také zvrácené zábavě několika tisíců lidí. Popravy gilotinou se staly brzy velmi oblíbenou kratochvílí obyvatel města.

Soud zveřejnil datum a místo popravy. Na místo pak přišly davy lidí, kteří chtěli vidět popravu. Přistavila se také kavárna a restaurace, začaly se prodávat suvenýry a kontroverzní smrtící show mohla začít. Dav jásal, křičel a pískal.

Kat jako celebrita

V hlavní roli nebyl nikdo jiný než kat. O jeho „umění“ se pak mluvilo v celém městě. Hodnotila se technika i rychlost, jakým byla hlava sťata. Být popravčím nebyla žádná ostuda, spíše naopak. Povolání se předávalo z otce na syna. Velmi významným rodem byli Sansonovi, kteří sloužili jako kati téměř 50 let. Poté je nahradil rod Deiblerů.

Tito lidé měli významné sociální postavení. Podle některých historiků dokonce jejich oděv inspiroval ostatní měšťany. Byli to vlastně takové módní ikony a celebrity.

Gilotina na hraní? Žádný problém

Gilotina se těšila ve Francii velké oblibě. Tak velké, že se podle ní začaly vyrábět různé věci. Na konci 18. století tak mohl člověk sehnat šperky s jejím motivem nebo kráječ na chleba či na zeleninu, který vypadal jako tento nástroj.

Neuvěřitelné bylo, že se dala koupit i malá gilotina pro děti, která dokázala dekapitovat hlavu panenky či menšího hlodavce. Nakonec se však od tohoto motivu raději upustilo.

Konec jedné éry

Poslední veřejná poprava gilotinou se uskutečnila v roce 1939. Dav se při ní choval stejně jako v 18. století, tedy jásal, pískal a hlasitě povzbuzoval kata. Z toho důvodu byly veřejné popravy s okamžitou platností zrušeny.

Byly ale dál používány, a to ještě téměř 40 let. V roce 1977 byl popraven poslední člověk tímto nástrojem — vrah Hamida Djandoubi. V roce 1981 byl tento způsob trestu smrti nadobro zrušen, a to jako nelidský způsob popravy.

Pod vynálezem J. I. Guillotina našlo smrt 15 až 40 tisíc lidí. Patřil mezi ně i Ludvík XVI., francouzský král, Marie Antoinetta, francouzská královna, či Maximilien Robespierre, francouzský politik.

Zdroj: Grunge.com, Medium.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články