Anne Lindberghová: Pilotka, která překonávala rekordy, avšak zůstala ve stínu slavného manžela

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Anne Lindberg
Zdroj: Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Už jako mladá dívka Anne Morrow prohlásila, že jejím životním snem je vzít si hrdinu. Když se později provdala za světoznámého letce Charlese Lindbergha, který jako první přeletěl Atlantik, zdálo se, že se její přání vyplnilo. Bohužel, jak to často bývá u manželek slavných mužů, zůstala tak trochu ve stínu jeho úspěchu.

Anne Morrow Lindberghová se stala známou především pro své manželství a také tragédii, kterou prožila a která se dostala na první strany novin. Sama o sobě však byla velmi pozoruhodnou ženou, přestože je její příběh málo známý.

Anne Morrow Lindberghová přitom za svůj život předvedla neuvěřitelné výkony. Nejen její manžel, ale i ona sama byla pro aviatiku velkým přínosem. Stala se pilotkou, kopilotkou, navigátorkou, radistkou a držitelkou mnoha rekordů. Byla první ženou v Americe, která získala oprávnění na pilotování bezmotorových letounů. Ale také úspěšnou spisovatelkou a matkou šesti dětí.

Od dcery rodiče očekávali velké věci

Anne se narodila v roce 1906 v Englewoodu v New Jersey jako druhá ze čtyř dětí. Její otec Dwight Morrow byl obchodník a později velvyslanec Spojených států v Mexiku a senátor. Matka byla učitelka, básnířka a úřadující prezidentka na vysoké škole Smith College, kde studovala i Anne.

S pilotem se seznámila díky otcově práci

S Lindberghem se poprvé setkala jako jedenadvacetiletá studentka. Bylo to v roce 1927 v Mexiku. Lindbergha sem tehdy její otec, který zde v té době působil jako velvyslanec USA, pozval, aby svojí návštěvou podpořil vztahy mezi oběma zeměmi.

K ženám byl nesmělý

Anne se s Charlesem poprvé setkala na recepci pořádané při této příležitosti. Mladá dívka jím byla ohromena a zájem byl oboustranný. Přestože v té době již známý letec rozhodně neměl nouzi o ctitelky, pozval Anne na rande – do oblak.

Létání zcela propadla

„Najednou jsem pocítila ten pocit, jak stoupáme nahoru jako ptáci. Byl to velmi intenzivní zážitek. Nebudu šťastná, dokud se to nebude znovu opakovat,“ napsala si Anne do deníku. Již s prvním letem aviatice zcela propadla. Nejprve však dokončila poslední semestr vysoké školy, během kterého se s Lindberghem několikrát tajně setkali. Následovaly zásnuby a utajená, soukromá svatba.

Stali se známými jako „První pár nebes“

Tři měsíce po svatbě uskutečnila Anne svůj první samostatný let. V roce 1930 získala jako první žena v Americe pilotní průkaz na kluzáky. Začátky manželství strávili hlavně létáním. Ve svém letadle manželé obletěli zeměkouli a Anne se rychle ukázala jako výjimečná pilotka, kopilotka i navigátorka. Všude, kde přistáli, je vítaly davy. Brzy je tisk nazval „Prvním párem nebes“.

Světový rekord před porodem

V roce 1930 manželé překonali rekord tím, že letěli z Los Angeles do New Yorku za něco málo přes 14 hodin. V té době byla Anne Lindbergh v sedmém měsíci těhotenství s jejich prvním dítětem. Přestože se jí z výparů letadla dělalo nevolno, nemohla si stěžovat. „Dokázalo by to, že jsem slabá žena,“ vysvětlila později.

Poté odletěli do Japonska, kde Anne vytvořila rekord v dálkové radiové komunikaci. Anne získala uznání jako pilotka i autorka, když vydala sérii knih, které podrobně popisovaly dobrodružství dvojice ve vzduchu. V roce 1934 byla první ženou oceněnou Hubbardovou medailí National Geographic Society za lety v celkové délce 40 000 mil.

Únos syna

Sláva a minimum soukromí však měly i své stinné stránky. Život páru se zatemnil, když byl v roce 1932 unesen a zavražděn jejich malý syn Charles. Tehdy dvacetiměsíční chlapeček byl unesen přímo ze svého pokoje. Na místě zůstal jen lístek s požadovaným výkupným.

Byl to však podvod, chlapec byl zřejmě zavražděn již krátce po únosu. Policie našla jeho tělo pohřbené v lesích po desetitýdenním vyšetřování. Vrah byl dopaden až po dvou letech a dostal elektrické křeslo.

Chtěli uniknout obrovské veřejné hysterii

Zdrcení Lindbergovi byli po celou dobu tak bombardováni veřejností a tiskem, že se rozhodli stáhnout do soukromí. Poté, co obdrželi výhružky mířené na jejich druhé dítě, se přestěhovali do Anglie.

Kontroverze s nacismem

Lindberghovi žili v Evropě v letech před druhou světovou válkou. Tehdy se Charles veřejně spojil s Hitlerovým režimem, když v roce 1938 převzal medaili od Hermanna Göringa. O rok později se však Lindberghovi vrátili do USA, aby se vyhnuli konfliktu, který zachvátil Evropu.

Charles Lindbergh veřejně vystupoval proti tomu, aby Spojené státy zasáhly do blížící se války. Anne stála po boku svého manžela, dokonce o tom napsala krátkou knihu. Jejich postoj vyvolal u veřejnosti podezření, že jsou sympatizanty nacismu. Kdysi zbožňující veřejnost, i Annina vlastní matka, se obrátila proti páru. Anne později přiznala, že byli „oba velmi slepí, zvláště na začátku, k nejhoršímu zlu nacistického systému“.

Anne Morrow našla vykoupení v psaní. V roce 1955 vydala Gift From the Sea, úvahu o životech žen, která byla vychvalována jako feministický manifest. Stala se finalistkou National Book Award a po dobu 80 týdnů byla na prvním místě v žebříčku nejprodávanějších knih.

Malý princ

V tomto období se Anne seznámila s francouzským spisovatelem, básníkem a průkopnickým letcem Antoinem de Saint-Exupérym. Ačkoli se mnohdy uvádí, že měli poměr, jejich vztah byl pouze platonický.

Lindberghovi měli dalších pět dětí. Anne Morrow se v pozdějších letech věnovala převážně rodině a stala se úspěšnou spisovatelkou. Charles dále cestoval a rodina byla na druhém místě. Během této doby tak žili stále více oddělené životy.

Sedm utajovaných nemanželských dětí

Při svých cestách po Evropě si Charles našel tři další ženy. Jeho vztahy vyústily v sedm dalších potomků, které se Lindbergh snažil ukrýt před světem. Po 45 letech manželství se manželka Charlese Lindbergha v roce 1974 stala vdovou.

Zbývajících 22 let věnovala obhajobě žen a podpoře ekologického hnutí. Zemřela v roce 2001. Lindberghovi se stali významnými průkopníky letecké dopravy.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, nytimes.com, nationalgeographic.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články