Masakr na americké střední škole? Mohla za něj opravdu mafie?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Střední škola Columbine
Zdroj: Profimedia

Rok 1999 došlo na americké Columbine High School ke strašlivé tragédii. Dva studenti se zabarikádovali ve škole plné lidí a začali pálit. Nakonec zavraždili dvanáct studentů a jednoho učitele. Když do budovy vrazila policie, spáchali oba sebevraždu. Co je k otřesnému činu vedlo? Byla to podivná násilná subkultura, která obdivovala Hitlera?

Eric Harris a Dylan Klebold byli dva kamarádi a spolužáci ze střední školy ve městě Columbine. Jednomu bylo sedmnáct a druhému osmnáct let. 20. dubna 1999 se rozhodli změnit svůj život. Změnili ho ale také všem lidem v jejich okolí.

Kluci, kteří nezapadli?

Ihned po neštěstí se celé Spojené státy začaly zajímat o to, co se vlastně ve škole dělo a jaký mohli mít dva mladíci důvod k takto otřesnému činu.

Mnoho lidí začalo přirozeně sahat k tomu nejjednoduššímu řešení. Mladíci chodili zvláštně oblečení, zajímali se o počítače a programování. V dnešní době bychom je možná mohli označit výrazem „nerd“.

Společnost tedy začala předpokládat, že se jednalo o šikanované jedince. O mladíky, kterým spolužáci ubližovali a jejichž nenávist k ostatním lidem ze školy stále rostla a rostla.

Mohla za to mafie?

Tomu nahrál i fakt, že na škole se kdysi vyskytoval spolek, který nesl název „Trenčkotová mafie“. Jednalo se tehdy o spolek kluků, kteří měli společné to, že zkrátka moc nezapadali a často se stávali terčem posměchu především od sportovně založených a oblíbených spolužáků.

Začali tehdy nosit stejné oblečení, černý kabát zvaný trenčkot, čímž si vlastně vytvořili svou sociální skupinu, ve které se cítili dobře. Ačkoliv se, zvláště po masakru, hovořilo tom, že skupina měla blízko ke zbraním a obdivovala nacisty, nic z toho nebylo nikdy potvrzeno.

Jak se později ukázalo, Harris ani Klebold součástí této organizace s největší pravděpodobností nikdy nebyli. Nezmiňovali se o tom ve svých denících a nebyli ani zobrazeni na žádných fotografiích, které si „mafie“ při svých setkáních pořizovala.

Psychicky narušení jedinci

Obrázek šikanovaných hochů se tak začal pomalu hroutit. Tomu nahrávala i další svědectví přeživších studentů. Podle nich měli oba studenti svůj okruh přátel a pravidelně se zapojovali do školních aktivit.

Harris sportoval, věnoval se programování a pracoval ve školních počítačových laboratořích. Někteří spolužáci ho dokonce označili za celkem milého.

Klebold se také jevil jako relativně běžný teenager, dokonce byl na školním plese s dívkou. Také pomáhal ve školním divadelním spolku.

Oba mladíci ale měli jednu věc společnou, měli značné psychické problémy. Harris měl několik problémů se zákonem ještě před masakrem. Lékaři ho popsali jako málo empatického manipulátora a lháře.

Trpěl také depresemi, ze kterých vinil své okolí. Nikoliv konkrétně spolužáky, ale lidi všeobecně. Také Klebold trpěl depresemi, ale na rozdíl od Harrise měl spíše sebevražedné sklony.

Nešťastná událost tedy nebyla motivována pomstou či nenávistí ke spolužákům. Byl to akt psychicky nemocných lidí, jejichž narušení bylo tak veliké, že se rozhodli zabíjet. A bylo jim jedno koho a kdy.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Urbandictionary.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články