Keňan se přiznal k vraždě několika dětí. Dav ho za to ubil k smrti

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Wanjala Masten
Zdroj: Profimedia

Masten Wanjala byl sériový zabiják, který měl na svědomí nejméně 10 dětských životů. Keňská policie ho zadržela v polovině července letošního roku. Než se muž dostal k soudu, podařilo se mu uprchnout. Rozsudek nad ním nakonec vynesl rozzuřený dav.

Masten Wanjala byl v hledáčku policie v případu vraždy nezletilého chlapce. Když ho zadrželi, muž se na policii přiznal k vraždě nejméně deseti nezletilých chlapců.

Unášel a vraždil

Svou první vraždu měl údajně spáchat, když mu bylo pouhých šestnáct let. Jeho častým trikem bylo, že se převlékl za fotbalového trenéra. Bylo pro něj pak snazší dostat chlapce na odlehlá místa.

Některé z nich nechal naživu a po rodině pak žádal výkupné. Jiné měl zdrogovat a zavraždit. Dokonce měl údajně i pít jejich krev. V rámci vyšetřování Masten Wanjala spolupracoval s policií a dovedl ji na místa, kde se měla nacházet těla jeho obětí.

Útěk z věznice

Policie ho poté umístila do vazby na policejní stanici v Jogoo Road v Nairobi, kde měl vyčkat, dokud nebude případ uzavřen a předložen soudu.

14. října však dozorci při ranní obchůzce zjistili, že je Wanjalova cela prázdná. Muž podle všeho využil toho, že ve městě vypadl proud, a podařilo se mu tak uprchnout.

Nakonec byli tři policisté, kteří byli toho dne ve službě, obviněni z napomáhání při útěku a ze zanedbání povinností. Policie po vrahovi okamžitě vyhlásila pátrání a označila ho za extrémně nebezpečného.

Vrah zamířil domů

Uprchlík se vydal z vězení do domu svých rodičů. Ti s ním však nechtěli mít už nic společného a syna se zřekli. Jak se posléze ukázalo, muže už nějakou dobu sledovali místní obyvatelé. A když šel Wanjala od rodičů, okamžitě se na něj vrhli.

„Byli to zvědaví vesničané, kteří ho jako první identifikovali a šli ho zabít ještě předtím, než mohla být informována policie,“ řekl pro BBC policejní náčelník Musyoki Mutungi.

Rozzuřený dav = vizitka policie

Tento akt velmi pobouřil většinu národa i pozůstalé. Matka jedné z obětí uvedla, že by ráda u soudu slyšela, proč vlastně vzal muž jejímu synovi život.

Z úst veřejnosti se začaly velmi silně ozývat hlasy, které chtěly rezignaci tamního policejního šéfa. Podle nich tento incident jen dokazuje nedůvěru, frustraci a nenávist, kterou obyvatelé Keni cítí ke své státní policii.

Lidé policii vyčítají, že trvalo příliš dlouho, než vraha postavila před soud. To podle nich donutilo rozzuřený dav vzít zákon do vlastních rukou.

Zdroj: Bbc.com, Standardmedia.co, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články