Zpackaný pivní puč přinesl Hitlerovi místo posměchu slávu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pivni puc
Zdroj: Bundesarchiv, Bild 119-1486 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons

Na začátku listopadu to bylo 98 let od tzv. pivního puče, který se nejčastěji označuje jako zpackaný. Hlavním aktérem byl Adolf Hitler, který se ve své slepé touze po moci nechal inspirovat italským diktátorem Benitem Mussolinim. Hitlerovi to ale vůbec nevyšlo podle jeho představ.

Po první světové válce se Adolf Hitler živil v zásadě jako placený policejní informátor. Jednou dostal úkol infiltrovat se mezi příznivce DAP — Německé dělnické strany. Policie se totiž obávala její přílišné komunistické radikalizace.

Vznik NSDAP

Budoucí vůdce třetí říše po nějaké době zjistil, že strana se nekloní ke komunismu, právě naopak. Strana byla nacionalistická a antisemitská a Hitler byl pochopitelně nadšen.

Brzy se dostal do čela strany a svými plamennými projevy lákal nové a nové členy. Do té doby vedla stranu jen skupina nadšenců. Hitler dal všemu řád a začal budovat stranu přesně podle svých představ. Vše vyvrcholilo roku 1920, kdy byla strana přejmenována na NSDAP a jako její oficiální znak byl zvolen hákový kříž.

Berlín se nacionalistů obával

Tři roky nato si byl Hitler jistý v kramflecích. Navíc ho inspiroval příběh Benita Mussoliniho, který dokázal svrhnout celou vládu jen pomocí pochodu na Řím.

Předseda NSDAP se rozhodl, že je ten správný čas přesvědčit německou politickou reprezentaci, že právě on je to nejlepší řešení pro tehdejší Německo. Zatímco bavorská vláda po změně volala, Berlín o tom nechtěl ani slyšet, dokonce stranu zakázal.

8. listopadu 1923 tak vzal jednotky SA, což byly milice, které náležely k NSDAP, a vyrazil do měšťanského pivovaru v Mnichově, kde se ten večer sešli politici, kteří se chtěli odpojit od oficiální berlínské politiky. Hitler měl v plánu je přesvědčit, aby společně s ním pochodovali na Mnichov.

Bavorsko nakonec také couvlo

Během schůze vnikl Hitler na pódium se zbraní v ruce. Budovu obklíčilo SA a zabránilo tak tomu, aby mohl kdokoliv zasáhnout. Hitler se mezitím snažil přesvědčit zúčastněné k pochodu na Mnichov, kde měl v plánu převzít moc.

Zatímco dav byl budoucímu vůdci nakloněn, bavorská reprezentace nikoliv. Nepomohly sliby ani výhružky. Hitler se ale nedal odradit a na Mnichov se přece jen se svými stoupenci vydal.

Na cestě na ně už ale čekalo 130 vojáků, kteří začali do pochodujícího davu střílet. Nakonec zemřeli čtyři policisté a 16 příznivců strany NSDAP.

Hitler to vzal jako své promo

Po této události byla strana rozpuštěna a hlavní aktéři byli souzeni za velezradu. Sám Adolf Hitler dostal pět let vězení. Nakonec byl ale propuštěn už po devíti měsících.

Většina lidí by to zřejmě chápala jako svou životní prohru a vlastně tak trochu jako ostudu. Nikoliv však budoucí vůdce. Už během soudu si z události udělal obrovskou reklamu. Nepovedený puč tak může být považován za začátek jeho předvolební kampaně.

Zdroj: Ct24.ceskatelevize.cz, Denikn.cz, History.com,
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články