HistorieKomerční sděleníOsobnosti

Život Kane Tanaka: Nejdéle žijícího člověka v historii

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
More
Zdroj: Pexels

Téměř každý člověk sní o dlouhém životě. S postupem staletí se lidský život opravdu prodlužuje díky neustálému rozvoji kvality života, ale zejména technologii a lékařství, které dokáže efektivně léčit onemocnění, jež bývala v dřívějších staletích smrtelná. Tyto změny jsou zejména odkazem nového a moderního staletí, přesto existuje několik lidí, kteří dokázali hranici svého života dosáhnout za číslo, které je pro mnoho lidí nepředstavitelné, stejně jako doxxbet casino. Zejména jedna žena dokázala překonat všechny hranice. Její jméno je Kane Tanaka a nyní se ohlédneme za jejím 118 let dlouhým životem.

Kane Tanaka a její život

Kane Tanaka se narodila dne 2. ledna roku 1903, a to na místě, kde je dnes japonská prefektura Fukuoka, ve vesnici Wajiro.

Ačkoliv má nyní neskutečných 118 let, její život nebyl bez zdravotních překážek, prodělala hned dvě operace spojené se dvěma různými rakovinnými onemocněními, a také onemocnění, které ve 40. letech minulého století zabilo její dceru.

Tanaka, která podle svých slov miluje kaligrafii, Othella a procházky, byla provdaná za svého manžela a bratrance celých 71 let, Hideo Tanaka zemřel ve věku 90 let v roce 1993.

Díky svému dlouhému životu se Kane Tanaka stala nejen třetím nejdéle žijícím člověkem v historii lidstva (dle dostupných záznamů), ale také nejstarším žijícím člověkem japonského původu.

Nyní Tanaka žije v pečovatelském domě v japonské oblasti Higaši-ku, kde se věnuje například řešení složitých aritmetických úloh.

Během svého života byla majitelkou obchodu, který podával tradiční japonské pokrmy, jako jsou shiruko a udon nudle, a to spolu se svým manželem. Zde pracovala až do svých 63 let.

Napříč historií

Díky svému dlouhému životu pamatuje Kane Tanaka hned několik historických událostí, a to nejen v rámci svého rodného Japonska, jehož 20. století bylo velmi turbulentní, ale také v rámci světa. Začít můžeme hned u jejího narození.

Tanako se narodila v roce 1903 a patří mezi jedny z posledních žijících lidí, kteří pamatují Období Meidži. To začalo v Japonsku za vlády císaře Meidžiho v roce 1868 a trvalo do roku 1912 a dodnes představuje období výrazné modernizace Japonska.

Následně přichází dvě světové války, během 2. světové války (ve které bojoval její manžel i syn) byl právě její syn zajat na Sibiři a po válce propuštěn. Tanaka pamatuje také rozbroje s Čínou, Sovětským svazem nebo přítomnost amerických vojáků a pastorů, díky kterým našla Tanaka svou cestu ke křesťanství.

Jak na dlouhý život?

Dlouhý život je předpokladem nejen zdravého životního stylu a dobrého psychického rozpoložení, je to také otázkou zdravotního stavu a genetiky člověka. I ten nejzdravější člověk někdy žije krátký život a i člověk, který si vychutnává vše, co život nabízí, to dobré i špatné, může mít život delší než většina ostatních. Jednoznačná odpověď na tuto otázku proto neexistuje. I přesto existuje několik aspektů, které můžeme podniknout a které přímo podporují delší život člověka.

Podle harvardské univerzity, která na toto téma podnikla hned několik studií, je však možné dlouhý život zajistit také několika životními zásadami. Ve svých textech vytipovává zejména následující: vyvarování se tabákovým výrobkům, fyzická aktivita každý den, vyvážená strava s obsahem celozrnných produktů, bílkovin, zeleniny a ovoce, dostatek vitamínu D a vápníku, uchování zdravé hmotnosti a kondice těla, udržování aktivní mysli, budování silné sociální sítě, chránění vlastního sluchu, zraku a celkového zdraví dodržováním preventivních zásad, dobrá péče o chrup a zuby (zanedbání může dokonce vést až ke kardiovaskulárním problémům, jak ukazují některé studie) a nakonec dostatečné konzultace s lékařem v případě nutné péče nebo léků.

Tyto zásady samozřejmě nejsou garancí dlouhého života, jejich kombinací však dopřáváte lidskému tělu, ale také své mysli přesně to, co dlouhou životnost člověka podporuje. Zdraví plynoucí z prevence, dobré aktivity a stravy, psychická pohoda díky lidem ve vašem okolí, dobrému pracovnímu kolektivu a v neposlední řadě z dostatku živin a vitamínů pro vaše tělo. Možná se tak dožijete stejně úctyhodného věku jako Kane Tanaková.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články